elma-sirkesi-ile-guzellik-sirlari

Elma Sirkesi İle Güzellik Sırları


Elma sirkesinin yalnızca tadı değil, vücuda etkileri de dillere destandır. Özellikle zayıflamak için elma sirkesi içen kadınların olduğunu duymayan kalmamıştır. Elma sirkesi saç ve cilt bakımında da oldukça etkilidir. İşte elma sirkesi ile güzellik sırları

Elma sirkesi, genel olarak su ile seyreltilerek cilt bakımı için kullanılır. Bazı durumlarda direkt olarak da cilde sürülebilir. İlk defa cildinize elma sirkesi sürecekseniz küçük bir alanda test etmenizi öneriyorum. Çünkü bazı hassas ciltlerde seyreltilmeden elma sirkesinin kullanılması kızarıklığa neden olabilir.

# Sivilce tedavisinde en önemli konulardan biri cilt temizliğidir. Elma sirkesi de ciltte de kullanılabilen en iyi dezenfektanlardan biridir. Cilt temizliğinde elma sirkesini kullanırken mutlaka seyreltmeyi unutmamanız gerekir. 1 litre suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Bu karışım ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

# Elma sirkesini tonik olarak da kullanabilirsiniz. Elma sirkesi cildin PH dengesini düzenler. 1’e 2 oranında elma sirkesi ve suyu karıştırın. Cildinizi yıkayın ve bir pamuk yardımı ile bu karışımla cildinizi silin.

Sivilce lekelerinden şikayet ediyorsanız, lekelerin üstüne parmak ucunuzla elma sirkesini sürün.

Tüm bu uygulamaları yaptıktan sonra mutlaka günlük nemlendiricinizi kullanın.

# Elma sirkesi, güneş yanıklarını tedavi etmek için de oldukça etkili bir yöntemdir. Güneş yanığı nedeni ile PH dengesi bozulan cildin sakinlemesine ve toparlanmasına yardımcı olur. 1 litre suyun içersine 3-4 yemek kaşığı sirke ekleyin. Daha sonra karışımı yanık olan bölgelere pamuk yardımı ile nazik bir şekilde sürmeniz yeterli olacaktır.

Saçların yıpranmasındaki temel nedenlerden biri, kullandığınız sprey ve boya gibi kimyasal ürünler olabiliyor. Bu ürünler saç diplerinde birikir ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu durum sebebi ile saçlar sağlıkla nefes alamamış olur. Saç diplerinin derinlemesine temizlenmesi için elma sirkesi etkili bir yöntem olacaktır.

# Saçlarınızı yıkarken duşta son durulama suyuna elma sirkesi eklemeniz gerekir. Yaklaşık 2 litre suyun içine 5-6 ölçek elma sirkesi ekleyin. Daha sonra saçlarınızı bu karışım ile durulamanız yeterli olacaktır. Kullandığınız durulama suyunun mümkün olduğunca soğuk olmasını tercih etmeniz gerekir. Bu şekilde saçlarınızın çok daha güçlü ve çok daha parlak olmasını sağlarsınız.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Döneminden Günümüze Gelen Gül Yağı Efsanesi başlıklı makalemizde doğal cilt bakımı, gül yağı ve gül yağı nasıl hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
84 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir