elma-sirkesi-ile-cilt-problemleri

Elma Sirkesinin Cilt Bakımına Etkisi


Yüzyıllar boyunca hem güzellik hem de hastalıklara karşı birçok alanda kullanılan Elma Sirkesi değerli bir şifa kaynağı olarak birçok kişinin mutfağında bulunmaktadır. Elma sirkesinin faydasından bahsediyoruz ancak marketten aldığınız, işlenmiş, içerisinde katkı maddesi bulunan elma sirkelerinden bahsetmiyoruz elbette. Evde hazırlayacağınız doğal elma sirkesi ile en yüksek verimi elde edebilirsiniz.

Elma sirkesi içeriğinde yer alan yüksek miktardaki C vitamini, sodyum, potasyum ve kalsiyum ile cilt sağlığı için muhteşem bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz.

Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesini cilt gözeneklerinin temizlenmesi, ölü hücrelerden cildin arınması ve cilt üzerinde oluşan yağ tabakalarından kurtulmak için kullanmak istiyorsanız evde doğal yöntemlerle hazırlamış olduğunuz elma sirkesinden bir miktarını ufak bir kase içerisine alın ve içerisine bir çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın ve cildinize bir parça pamuk yardımıyla uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika cildinizde beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın.

Elma sirkesinin cilt lekelerine karşı etkisi

Elma sirkesi, düzenli kullanım sonucunda yaşlılık lekeleri, sonradan oluşan çillenme lekelerine ve cilt üzerinde oluşan sivilce, akne lekelerine karşı olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Cilt lekeleri için elma sirkesini uygulayabilirsiniz. Yatmadan önce bir yemek kaşığı elma sirkesini bir yemek kaşığı suyla seyrelterek cildinize sürün. Sabah cildinizi ılık su ile durulayarak kullanmış olduğunuz cilt temizleme ürününü cildinize uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi cildin PH seviyesini dengeler

Cilt sağlığı için inanılmaz faydaları bulunan elma sirkesi, cilt üzerinde bulunan fazla yağı kontrol altına alır ve cildin PH seviyesini düzenler. Sivilce ve akne problemli bir cilt yapısına sahipseniz bir miktar pamuğun üzerine elma sirkesini ekleyerek akne ve sivilce üzerine direkt uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesinin saç bakımına faydaları

Saç köklerini besleyen elma sirkesi aynı zamanda düzenli kullanılması sonucunda saç dökülmesini durdurabilmektedir. Saç diplerin de bakteri, mantar, kaşıntı gibi problemler varsa elma sirkesi bu problemleri ortandan kaldırmada yardımcıdır. Sabahları aç karnına 1 bardak ılık su içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmek saç bakımınızda da etkili olacaktır ve saçlarınıza dışarıdan bakım yapmak için de 1 su bardağı elma sirkesini 1 su bardağı su ile seyrelerek saçlarınızı yıkayın ve 15-20 dakika bekletin. Uygulama sonrasında saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Bir önceki yazımız olan Hayatınızı Güzelleştirecek Alışkanlıklar başlıklı makalemizde cilt bakımı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
92 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir