Embriyo Transferi Olan Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?


Tüp bebek tedavisi çok zor bir tedavi sürecini kapsar. Hem bütçeyi hem de hastayı yoran oldukça stresli bir tedavi sürecidir. Bu yüzden hastalar tedavilerinin son aşamasındayken embriyo transferinden sonra gebe kalabilme şanslarını arttırabilmek için ne yapmaları gerektiği konusunda merak içinde olur.

  • Hastalar bu süre zarfında yaşam tarzında gebe kalma şansını azaltan olumsuz alışkanlık ve davranışlardan kesinlikle uzak durmak zorundadır.
  • Embriyo transferi sonrasında en çok merak edilen konulardan biri hastanın istirahat etmesinin gerekli olup olmadığı konusudur. Yapılan araştırmalara ve gözlemlemelere göre embriyo transferinden sonra uzun süre yatakta dinlenen hatalarla kısa süre dinlenen hastalar arasında gebe olma şansına etki eden bir durum görülmemiştir. Hatta daha fazla dinlenen hastaların psikolojik açıdan strese girdiği gözlemlenmiştir.
  • Embriyo transferi sonrasında cinsel ilişkiye giren hastalar ile cinsel ilişkiye girmeyen hastalar arasında da gebe olma şansını etkileyecek hiçbir bulgu gözlemlenmemiştir. Hatta bir araştırmaya göre cinsel ilişkiye giren hastalarda gebe kalma oranında artış olduğuna bile rastlanmıştır. Kesinleşmiş bir fikir birliği olmasa bile, genel olarak olumsuz bazı sağlıksal durumlar ile karşı karşıya kalınmaması için embriyo transferi sonrasında cinsel ilişki tavsiye edilen bir durum değildir.
  • İş hayatı olan hastalar embriyo transferinde başarı sağlamak adına işten ayrılabiliyor ya da izin kullanabiliyor. Ancak bu durum gebe kalma şansı ile ilgili hiçbir şekilde farklılık göstermemektedir. Bunun aksine hastanın evde geçirdiği boş zamanın stres yaratabileceği göz önünde bulundurulduğu için sosyal yaşantısına devam etmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Embriyo transferi olan hasta çok ağır tempolu spor aktivitelerinden kaçınmalıdır. Bunun yerine daha hafif egzersizler yapabilir ya da gün içerisinde yürüyüş yaparak hayatına kaldığı yerden normal bir şekilde devam edebilir.

Bir önceki yazımız olan Mikroenjeksiyon Tedavisi başlıklı makalemizde erkek sağlığı, hamilelik ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

106
100 paylasim, 106 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı