Empati Neden Önemlidir?


Günlük yaşantılarımızda pek çok insanla etkileşim halindeyiz ve bir konuşma esnasında, yemek yerken, birlikte vakit geçirirken hatta belli bir konu üzerine tartışırken bile olabilir. Bu paylaşımlar sırasında kimi zaman kendimizi tutamadığımız, karşımızdaki kişilere istemedikleri veya onaylamadıkları bir hareketi yaptığımız zamanlar olur. Bunun karşılığında da ya uyarıcı bir tepki ya kırgın bir insan ya da öfkeli bir bireyi karşımızda buluruz.

Büyüklerimizin bizlere çok sık kullandığı hatta benim bile sürekli olan kullandığım bir söz var tam da empati neden önemlidir? sorusuna karşılık gelen “Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi sen de başkalarına yapma.” Küçükken belki de çok karmaşık ve anlaşılması güç gelse de büyüdüğümüzde bu sözün yerine empati kelimesi bıraktı.

Empati, karşımızdaki kişinin düşünce, duygu, yaşamış olduğu anlık psikolojik durum veya verdiği tepkiler açısından onu anlamaya çalışmak, kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyarak yaşamış olduğu durumu daha iyi anlamamızı sağlamaktır. Empatinin bir diğer adı da eş duyumdur. Kendimizin bile farkında olmadan yaptığımız psikolojik bir eylemdir aslında. Yakın bir dostumuz, ailemizden bir birey, çevremizdeki bir yakınımız yaşadığı bir olay karşısında ben olsaydım ne yapardım sorusunu hemen her gün soruyoruzdur kendimize. Peki, empati neden önemlidir? Gün içerisinde bulunduğumuz ortama göre hoşumuza giden veya gitmeyen birçok olay ile karşılaşabiliriz. Bunlara verdiğimiz tepkiler ise farklı ölçülerde olabilir. Kimi olaylara sinirli yaklaşabilir, bazılarına ise sakin bir şekilde yaklaşabiliriz. Fakat bu durum karşımızdaki insanı ne derece de etkilediği ve o insanda nasıl bir etki yarattığını bilemeyiz. Bu durumun farkına varmak ve bilmenin en temel yolu empati yapmaktır. Vereceğimiz tepkiyi, önceden düşünerek ben böyle bir tepki ile karşılaştığımda hoşuma gider mi ya da böyle bir tepki karşısında ben nasıl düşünürdüm diye ölçebilirsek karşımızdaki insanı kırmadan, rencide etmeden anlayışlı bireyler olma yolunda ilerleyebiliriz.

Yaşadığımız her an farklı bir ruh ya da duygu haline bürünebiliriz. İşimizde yaşadığımız stres, evimizde yaşadığımız gerginlik, yaşantılarımızla olan herhangi bir sıkıntı nedeniyle belki de farkında olmadan karşımızdaki kişiyi istemeden de olsa üzebilir, kırabiliriz. Ancak bunların hiçbiri geçerli bir bahane değildir etrafımızdaki, hayatlarımızdaki insanları sebepsiz yere kırıp incitmek. Empatiyi yaşamınızda uyguladığınız zaman sadece boş yere kırıp, üzmeyi bırakmakla kalmaz aynı zamanda yaşama daha farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Vajinismus Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizde psikoloji, vajinismus ve vajinismus nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

78
77 Paylaşım, 78 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir