en-eski-beslenme-sekli-raw-food-1-1

En Eski Beslenme Şekli Raw Food


Veganlık ve vejeteryanlık gibi terimleri henüz kabullenip anlamaya başlamışken, yeni beslenme trendlerinden biri olan ‘raw food’ yani çiğ beslenmeyi de son zamanlarda sıklıkla duyar olduk. Peki, nedir bu raw food?

Dünyada uzun süredir oldukça yaygın bir şekilde uygulanan bir beslenme türüdür. Hatta kısa süreli uygulandığı zaman ise detoks etkisi olan bir beslenme şeklidir. Uygulaması zor gibi görünse de, çiğ beslenen pek çok insan paylaştıkları bilgi ve tarifler ile bu beslenme şeklini çok daha kolay bir hale getiriyor.

 • Raw food Türkçe adıyla çiğ beslenme, aslında bir yaşam biçimidir.
 • Dünyanın en eski beslenme şeklidir. Neden mi? Çünkü ateşin henüz bulunmadığı zamanlarda insanlar tam da bu şekilde besleniyorlardı.
 • Bu beslenme biçiminde mantık; ısıya maruz kalmayan kuruyemiş, çiğ besinler, meyve ve yağlı tohumların yer alıyor olmasıdır.
 • Besinlerin çiğ tüketilmesinin nedeni ise 40 derecenin üzerinde bir ısıya maruz kalan yiyeceklerin hem enzim hem de vitaminlerini kaybediyor olmasıdır.
 • Aslında temelinde veganlığı temsil eden raw food beslenme şekli hem vitamin ve mineral hem de protein açısından zengindir.
 • Organik ve çiğ beslenme organların dengede kalmasını ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor.
 • Bu beslenme şeklinde et ürünleri, süt ürünleri ve şeker yer almaz.
 • Uygulamada gerçekten çok zorlayıcı bir beslenme şekli olduğu gibi aynı zamanda içeriğinde şeker barındırdığı için domatese bile yer vermiyor.
 • Bu beslenmek şeklinde en çok kullanılan araç kurutucu fırınlardır. Bu özel fırınlar, yiyeceklerin içindeki suyu kuruttuğu için tüm vitamin, mineral ve enzimleri muhafaza etmeyi sağlar. Tıpkı güneşte kurutulmuş gibi olan besinler hem hijyenik bir şekilde tüketilmiş olur hem de tüketim ömrü daha dayanıklı olur.
 • Bu şekilde çiğ ve sağlıklı beslenmenin insan vücuduna birçok olumlu etkisi bulunmaktadır.
 • Bu beslenme şeklinde şeker tüketilmediği için insülin tetiklenmeyecektir. Yani sizi krizlere sokan sürekli atıştırma ihtiyacı ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda çok daha enerjik hissetmenizi sağlar ve uyku ihtiyacınızı da azaltır.
 • Yiyeceklerin içeriğinde bulunan yüksek orandaki lif ve su sayesinde sindirim çok daha kolaylaşır ve toksinler vücuttan rahatlıkla atılır.

Bu beslenme şeklinde vücut az miktarda protein alacağı için raw food uygulamasını yapmadan önce mutlaka bir doktora danışarak vücudunuzun hazır olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Külotla Uyumak Vajina Sağlığına Zarar Veriyor başlıklı makalemizde hangi külotlar vajinaya zarar verir, külot giymenin zararları ve külot vajina hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

86
82 paylasim, 86 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı