Enginarın Sağlığa Faydaları


Enginarın sağlık açısından hayatımızdaki faydasını en azından kulaktan kulağa mutlaka duymuşsunuzdur. Enginar kış aylarında en çok tüketilmekle birlikte Akdeniz bölgesinde yetişen, deve dikeni familyasından olan enginar sağlık açısından birçok faydası olan bir sebzedir.

Enginar sağlık için faydalı olmasının yanı sıra yağ ve kalori oranının düşük olması diyet lifi bakımından oldukça zengindir ve antioksidan açısından da çok etkilidir. Enginarın Sağlığa Faydaları;

Sindirim sistemini düzenler

İçeriğindeki yüksek lif oranı ile sindirim sisteminin sağlığını korurken, mide sağlığını korumada da önemli rol oynamaktadır. Enginar içeriğindeki asitler ile mide asit seviyesini düzenler.

Karaciğeri korur

Antioksidan özelliği ile vücudumuzdaki hayati organların sağlığının korunmasında, kolesterolü düzenleyerek karaciğeri yormasını engeller ve karaciğer sağlığını korumada çok etkilidir. Ayrıca kötü kolesterol nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkların riskini düşürmede son derece önem taşımaktadır.

Hücrelerin yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar

Enginar, hücrelerin güçlenmesinde önemli rol oynayan B-6’ yı bol miktarda içermektedir. İçerdiği B-6 ile hücrelerin sağlığını korumaya ve zarar gören hücrelerin onarılmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur

Enginar tüm bu özelliklerin yanı sıra zengin bir C vitamini deposudur. C vitamini açısından zengin olması ve enginarın tüketimi sonucunda vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur.

İdrar söktürücüdür

Enginarın yaprakları da en az enginar kadar sağlığımıza fayda sağlamaktadır. Enginar yapraklarıyla hazırlayacağınız çay idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra sindirim sistemini düzenlemede de etkilidir. Enginar yapraklarının mesane ve kolon kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Kemik sağlığını korumada kalkan görevini üstlenir

Enginar, içeriğindeki zengin miktarda bulunan K vitamini ile kemiklerin yapısının bozulmasını engeller ve beyin sağlığını da koruyarak Alzheimer hastalığına karşı oluşabilecek riskleri minimuma indirirken sinir sistemini yatıştırmada etkilidir.

Kan hücrelerinin güçlenmesini sağlar

Zengin bir besin kaynağı olan enginarın içeriğinde potasyum, fosfor, bakır, demir ve kalsiyum gibi mineraller ile de kan akışının hızının düzenlenmesinde yardımcıdır. Enginar, tüm bu özelliklerin yanı sıra antioksidan özelliği ile bünyenin temizlenmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Güne Zinde Başlamak İçin Edinmeniz Gereken 6 Alışkanlık başlıklı makalemizde egzersiz, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

85
83 paylasim, 85 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı