Ergenlik Döneminde Baş Ağrısına Dikkat!


Çocuklarda baş ağrısı önemli bir uyarıdır. Eğer baş ağrısının beraberinde kusma, baş dönmesi, ateşlenme, karın ağrısı, ense sertliği, vücutta döküntü ve burun kanaması varsa o zaman bu baş ağrısının önemi çok daha fazladır. Ergenlik dönemindeki baş ağrıları çok daha önemlidir. Çünkü bu dönem çocuğun fiziksel, ruhsal, sosyal ve cinsel olarak aklının çok karıştığı bir dönemdir. Aynı zamanda ebeveyn ve çevre ile çatışma içine girdiği bir dönem olduğu için intihar girişimleri, madde bağımlılığı, eğitim ve öğrenim sıkıntıları, cinsel sorunları beraberinde getirir. Aynı zamanda bu şikayetlerden bir tanesi de baş ağrısıdır.

Ergenlik Döneminde Baş Ağrılarının Sebepleri

  • Migren
  • Gerilim tipi baş ağrıları
  • KBB hastalıkları (sinüzitler, geniz eti, bademcik iltihapları gibi)
  • Diş hastalıkları
  • Göz hastalıkları
  • Kafa içinde problem yaratan ciddi durumlar (anevrizma ve beyin tümörleri)
  • Merkez sinir sistemini tutan hastalıklar (menenjitler ve enfeksiyonlar)
  • Kan hastalıkları (kansızlık, anemi, lösemi)
  • Metabolik hastalıklar
  • Romatizmal sınıf hastalıkları

Baş ağrısı sebeplerinin en başında gerilim tipi baş ağrılarında adalelerin kasılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda psikolojik sebeplerde ön plandadır. Bunlar sosyal uyum sorunları ve okul başarısızlığı olabilmektedir. Ergenlikteki bu baş ağrıları ışık ve gürültünün etkisi ile artar. Bulantı ve kusma olmaz ve hareketle ağrı artmaz. Migren genel olarak başın yarısını içeri alan, zonklayıcı ve yapılan işi engelleyen aynı zamanda beraberinde bulantı, kusma ve ışık ile sese duyarlılığı olan 2-48 saat süren baş ağrılarıdır.

Tanı Yöntemleri

Ergenlik dönemindeki baş ağrılarının sebebinin saptanmasında aileden alınacak öykü oldukça önemlidir. Ağrının zamanı, yeri, cinsi, ağrıya eşlik eden diğer belirtiler, ağrının süresi, ne sıklıkla ortaya çıktığı, istirahat ve uyku ile değişip değişmediği, ağrının organik bir nedene bağlı olup olmadığı, herhangi bir hastalığın yan belirtisi olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir. Genel muayene yapıldıktan sonra gerekli görülürse nörolojik, psikiyatrik, göz, kulak-burun-boğaz muayenesi ve diş muayenesi yapılabilir. Tekrarlayan baş ağrılarında EGG, bilgisayarlı tomografi, MRG, kan ve idrar tetkikleri yapılmalıdır.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda ağrı tedavisi ağrıya neden olan sebebe yöneltilir. Eğer gerekli görülürse ağrı kesici verilir. Migrenli çocuklarda en iyi şartlarda bile senede 4 ila 8 kez nöbet oluşabilmektedir. Yaşanan sosyal sorunlar, öğrenme ve dikkat bozuklukları, stres ve üzüntüler bu nöbet sayısını arttırır. Ağrılarda tedavi ilk olarak sakinleştirme, psikolojik destek ve ilaç tarzında olmalıdır. Migrende çocuk sakin ve karanlık bir odaya alınır ve ağrı kesiciler verilir. İlaç olarak parasetamol verilmesi uygundur. Ergotamin türü ilaçlar önleyici olarak kullanılacak ise iyice tetkik edildikten sonra kullanılmalıdır. Gerilim tipi baş ağrılarında ilk olarak gerilimi azaltıcı egzersizler ve baş ağrısına yol açan problemin ortadan kaldırılması gerekir. Daha sonra ise ağrı kesiciler kullanılarak tedavi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan 3 Yaşındaki Çocuklarıyla Dünya Turuna Çıkan Aile başlıklı makalemizde aile, gezi ve seyahat hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

97
94 paylasim, 97 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı