ergenlik-doneminde-sac-bakimi

Ergenlik Döneminde Saç Bakımı


Saç bakımı sorunu yalnızca kadınların değil, ergenlik dönemindeki genç kızlarında dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Özellikle vücudun gelişimi ile birlikte meydana gelen hormonal değişiklik sebebi ile bazı ergenlerin takıntılı bir şekilde saçları ile uğraştıkları bir gerçektir. Bunun için gençlerin saç bakımı hakkında bilinçli olması ve bu doğrultuda saç bakımlarını ihmal etmemesi gerekir.

Ergenlik döneminde saç bakımı oldukça önemlidir. Bu dönemde saçlar yağlı bir yapıda olabileceği için her gün yıkanabilir fakat yıkama sırasında çok sıcak su kullanılmaması gerekir. Günlük kullanıma uygun şampuanlar, mesela bebek şampuanların tercih edilmesi çok daha uygundur. Yıkama sonrasında saça düzleştirici gibi zarar verecek uygulamaların yapılmaması lazım. Ergenlik döneminde saç bakımı yaparken kalın ve yağlı kozmetik ürünlerinden uzak durulması gerekir. Makyaj yapıldığı zaman mutlaka gece temizlenmesi gerekir. Ergenlik döneminde deodorant kullanılmalı fakat pudrasız olan deodorantların tercih edilmesi uygun olacaktır.

Elbette ki ergenlikte sadece saç bakımı değil, vücut bakımı da çok önemlidir. Bu yaşlarda hızlı boy uzaması, kilo alıp verme gibi durumlar sebebi ile deride çatlaklar meydana gelebilir. Özellikle bel, göğüs ve kalça bu çatlaklardan en sık nasibini alan yerlerdendir. Çatlak oluşumu meydana gelmeden önce deri esnekliğinin ve neminin arttırılması gerekir. Bunun için nemlendirici kremler ve jelleri tercih edebilirsiniz. Bel, göğüs ve kalça bölgelerine günde 1 defa masaj yaparak bu kremleri uygulamalısınız. Ergenlik çocuklar için oldukça zorlu bir dönemdir. Hem bedensel olarak değişiklikler hem de ders yükü gibi yoğun stres hali zaman zaman yaşamla başa çıkma konusunda gençlerin hayatını zorlaştırmaktadır. Ergenlik döneminde sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için düzenli olarak spor yapmanız çok faydalı olacaktır. Doğru beslenerek de ergenlik döneminde sağlıklı bir cildin sahibi olabilirsiniz. Böylece özgüveninizi kazanacak ve kendinize olan güveniniz sayesinde ergenlik döneminizi çok daha kolay bir şekilde atlatacaksınız.

Hoşça kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Ter Kokusuna Karşı Bitkisel Çözüm başlıklı makalemizde ter kokusu için doğal yöntemler, ter kokusu nasıl önlenir ve ter kokusuna bitkisel çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

86
83 paylasim, 86 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı