ergenlik-sivilce-tedavisi

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?


Ergenlik döneminin en dayanılmaz ve içinden çıkılmaz sorunlarından biri de akne sivilce problemleridir. ‘Ergenlik sivilcesi nasıl tedavi edilir? Cildi sık sık yıkamak akneleri azaltır mı?’ gibi sorularınıza yanıt bulacağınız bir yazıyla sizlerleyim.

Derinin Kirli Olması Akneye Neden Olur mu?

Deride akne oluşumunu tetikleyen ve gözenekleri tıkayan şey kir değil, yağ ve hücre artıklarıdır. Bu yüzden cilt sürekli temiz tutulmalıdır, fakat çok sık ve sert bir şekilde yıkamaktan kaçının. Çünkü cildinizi sert yıkamak deride tahrişe sebep olur ve akneyi alevlendirir.

Sadece Yağlı Cildi Olan Kişilerde mi Akne Görülür?

Akne lezyonları derinin üstünde değil, altında oluşmaya başlar. Deri yüzeyindeki yağ, tahriş edici bir ajan gibidir. Hafif günlük cilt temizliği ile bu durumu düzeltebilmeniz mümkündür.

Akne Kozmetik Bir Problem mi? Kendiliğinden Geçer mi?

Akne, deri hastalığıdır ve değişik klinik görünümleri vardır. Akneler mutlaka tedavi edilmelidir ve bu konuda uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Kozmetikler ile akne tedavisi mümkün değildir. Yalnızca aknelerinizin azalmasına yardımcı olursunuz. Kozmetik seçiminizi de uzman doktorun önerisi ile yapmanız çok daha doğru bir karar olacaktır. Akne sorunu uzun sürelidir. Bu yüzden uzun süre tedavi gerektirir. Aknenin tedavisi deri hastalıkları doktorunun alanına girer. İlaç tedavisi ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sebepten dolayı kesinlikle arkadaşınızdan veya komşunuzdan hiçbir şekilde ilaç alıp kullanmayın. Çünkü ilaç seçimi hastanın cinsiyetine, sivilcelerin şiddetine, hastanın yaşına ve sivilcenin yaygınlığına göre karar verilir. İlaç kullanımından sonra tekrardan doktora giderek aknelerin kontrol edilmesi gerekir.

ergenlik-sivilcesi-nasil-tedavi-edilir-1-min

Siyah Noktaları Sıkmayın!

Cilt bakımında oldukça hassas davranılmalı ve aşırı sürtünmeden kaçınılması gerekir. Deriyi soymayan, hafif temizleyiciler ile yüzünüzü günde 2 kere yıkamalısınız. İlaçlarınızı yalnızca sivilcenizin üzerine değil, tüm yüzünüzü uygulamanız gerekir. Kullandığınız bakım kremleri ise yağ içermeyen ve siyah nokta oluşturmayan özellikte olmalıdır. Terleme aknelerin oluşumunu tetikleyebilir. Bu yüzden spor sonrası yüzünüzü hemen yıkamanız gerekir. Yüzünüzde siyah nokta çok yoğun ise asla cilt bakımı sırasında sıkmamalısınız. Haftada 1 kez cildinize uygun olan peeling tedavisini yapmalısınız. Siyah noktaları sıkmak cildinizde birtakım enfeksiyonlara ve iz kalmasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cildin Çillerden Arınabilmesi İçin Ne Yapılması Gerekir? başlıklı makalemizde çil lekeleri ve cilt sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
90 Paylaşım, 93 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir