ergenlik-sivilcesi-nasil-tedavi-edilir

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?


Ergenlik döneminin en dayanılmaz ve içinden çıkılmaz sorunlarından biri de akne sivilce problemleridir. ‘Ergenlik sivilcesi nasıl tedavi edilir? Cildi sık sık yıkamak akneleri azaltır mı?’ gibi sorularınıza yanıt bulacağınız bir yazıyla sizlerleyim. 🙂

Derinin Kirli Olması Akneye Neden Olur Mu?

Deride akne oluşumunu tetikleyen ve gözenekleri tıkayan şey kir değil, yağ ve hücre artıklarıdır. Bu yüzden cilt sürekli temiz tutulmalıdır, fakat çok sık ve sert bir şekilde yıkamaktan kaçının. Çünkü cildinizi sert yıkamak deride tahrişe sebep olur ve akneyi alevlendirir.

Sadece Yağlı Cildi Olan Kişilerde Mi Akne Görülür?

Akne lezyonları derinin üstünde değil, altında oluşmaya başlar. Deri yüzeyindeki yağ, tahriş edici bir ajan gibidir. Hafif günlük cilt temizliği ile bu durumu düzeltebilmeniz mümkündür.

Akne Kozmetik Bir Problem Mi? Kendiliğinden Geçer Mi?

Akne, deri hastalığıdır ve değişik klinik görünümleri vardır. Akneler mutlaka tedavi edilmelidir ve bu konuda uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Kozmetikler ile akne tedavisi mümkün değildir. Yalnızca aknelerinizin azalmasına yardımcı olursunuz. Kozmetik seçiminizi de uzman doktorun önerisi ile yapmanız çok daha doğru bir karar olacaktır. Akne sorunu uzun sürelidir. Bu yüzden uzun süre tedavi gerektirir. Aknenin tedavisi deri hastalıkları doktorunun alanına girer. İlaç tedavisi ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sebepten dolayı kesinlikle arkadaşınızdan veya komşunuzdan hiçbir şekilde ilaç alıp kullanmayın. Çünkü ilaç seçimi hastanın cinsiyetine, sivilcelerin şiddetine, hastanın yaşına ve sivilcenin yaygınlığına göre karar verilir. İlaç kullanımından sonra tekrardan doktora giderek aknelerin kontrol edilmesi gerekir.

ergenlik-sivilcesi-nasil-tedavi-edilir-1-min

Siyah Noktaları Sıkmayın!

Cilt bakımında oldukça hassas davranılmalı ve aşırı sürtünmeden kaçınılması gerekir. Deriyi soymayan, hafif temizleyiciler ile yüzünüzü günde 2 kere yıkamalısınız. İlaçlarınızı yalnızca sivilcenizin üzerine değil, tüm yüzünüzü uygulamanız gerekir. Kullandığınız bakım kremleri ise yağ içermeyen ve siyah nokta oluşturmayan özellikte olmalıdır. Terleme aknelerin oluşumunu tetikleyebilir. Bu yüzden spor sonrası yüzünüzü hemen yıkamanız gerekir. Yüzünüzde siyah nokta çok yoğun ise asla cilt bakımı sırasında sıkmamalısınız. Haftada 1 kez cildinize uygun olan peeling tedavisini yapmalısınız. Siyah noktaları sıkmak cildinizde birtakım enfeksiyonlara ve iz kalmasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cildin Çillerden Arınabilmesi İçin Ne Yapılması Gerekir? başlıklı makalemizde çil, çil lekeleri ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

93
90 paylasim, 93 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı