ergenlikte-cilt-bakimi

Ergenlikte Cilt Bakımı ve Akne Sorunu


Ergenlik döneminde ter bezlerinde aşırı bir çalışma söz konusudur. Vücuttaki terleme artar ve bakteriler ile birleşince hoş olmayan kokulu bir hale dönüşür. Ergenlikte cilt bakımı ve akne sorunu vücudun gelişime girdiği bu dönemde çok daha fazla önem kazanır.

Ergenlikte cilt bakımı ve akne sorunu ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Akne Savaşları Başlasın!

Yıllarca sürecek olan ergenlik döneminde güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak kişinin hem özgüven duygusuna hem de olumlu kişisel algısına katkıda bulunacaktır. Akne, ergenlik dönemindeki kişinin en önemli sorunudur.

ergenlikte-cilt-bakimi-ve-akne-sorunu-1

Deri Belirtilerinde;

  • Kırmızı kabarıklıklar,
  • İçi iltihaplı kabarıklıklar,
  • Siyah noktalar,
  • Kistler bulunur.

 

 

 

Ergenlik dönemindeki kişilerin %85’inde bu belirtiler mevcuttur. Hatta belirtilerin bazı kişilerde hassasiyet verdiği ya da ağrılı geçtiği de gözlemlenmektedir.

Akne sorunu sadece fizyolojik olarak değil, psikolojik olarak da kişinin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. En çok yüz bölgesinde görünen akneler nadiren de olsa sırt ve göğüs bölgesinde de ortaya çıkmaktadır.

 

Doğru Bakım, Doğru Beslenmeden Geçer

Cilt bakımına ek olarak doğru beslenme ile 12 haftada sivilce sorununuzu %50 azaltabilirsiniz. Rafine ve işlem görmüş gıdaları tüketmek yerine tavuk, et, balık ve yumurta gibi proteini yüksek olan gıdaları tercih etmeniz gerekir. Beyaz ekmek tüketmek yerine kepekli ekmek tercih etmelisiniz. Aynı zamanda öğünlerinize de mutlaka bakliyat eklemelisiniz. Günde en az iki buçuk bardak sebze tüketilmesi gerekmektedir. Sebzelerden brokoli tüketimi çok iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca salatalarınıza avokado ekleyebilirsiniz. Kola gibi asitli içecekler yerine bol bol su içmelisiniz. Elbette ki, fast food tüketiminden de uzak durmanız gerekiyor. Dışarı yemek yiyeceğiniz zaman hazır soslardan ve kızarmış gıdalardan uzak durmalısınız. Pasta gibi tatlılar yerine meyve ya da meyveden hazırlanan tatlıları tercih edebilirsiniz. Tatlandırıcı ihtiyacınız var ise bal gibi doğal tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Ergenlik döneminde düzenli olarak spor yapmakta akne sorununa büyük ölçüde faydalı olacaktır. Akneye yol açan hormonların kontrolünü sağlayan spor sayesinde sivilce sorununuzu azaltabilirsiniz. Derslerin dışında egzersizlere ve takım oyunlarına vakit ayırmayı unutmayın. 🙂

Bir önceki yazımız olan Kozmetik Ürünlerin Uzun Ömürlü ve Sağlıklı Olması İçin Tavsiyeler başlıklı makalemizde cilt sağlığı ve kozmetik ürünlerin bozulması hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
90 Paylaşım, 92 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir