ergenlikte-kilo-sorunu

Ergenlikte Kilo Sorunu


İnsan yaşamı belirli bir süreçten oluşmaktadır. Bu yaşam sürecinde bazı önemli dönemler bulunur. Bunlar; ergenlik, regl, hamilelik ve menopoz gibi özellikle bayanların çok daha fazla etkilendiği dönemlerdendir. Bu gibi özel dönemlerde bayanlar hem fizyolojik hem de psikolojik olarak birtakım değişikliklere uğramaktadır.

Ergenlik dönemi, büyüme hızının arttığı bir dönemdir. Bu dönemde vücutta biyolojik değişim ile birlikte cinsel ve yapısal olgunlaşmanın da tamamlandığını görmekteyiz. Ergenlik dönemi, çocuğun erişkin görünümüne girmiş olduğu özel bir süreç olarak adlandırılabilir.

ergenlikte-kilo-sorunu1

Ergenlik döneminden hem kızlar hem de erkekler etkilenmektedir. Her iki cinste ergenlik dönemi başlamadan önce çoğunlukla vücut yağ oranında yaşanan artışa bağlı olarak kilo alıyor. Fakat kızlar erkeklerden daha önce ergenlik dönemine girdiği için kızlarda ergenlikte kilo sorunu daha çok görülüyor.Ergenlik döneminde kızların yükselen östrojen hormonu seviyesi vücutta yağ depolanmasını kolaylaştırmaktadır. Buda kilo alımını çok daha kolay bir hale getirmektedir.

Fizyolojik olarak zaten bayan vücudu erkek vücuduna göre yağlanmaya çok daha yatkın bir yapıdadır. Genç kızların vücudunda değişen hormon dengesi ile birlikte iştah artışı da yaşanıyor. Eğer bu dönemde yanlış beslenme uygulanırsa kilo problemleri baş gösteriyor. Ergenlik döneminde sadece fizyolojik sorunlar değil, duygusal dünyada da çalkantılar yaşanıyor ve hiç yememe gibi sorunların yanı sıra aşırı derece yeme isteğine de sebep oluyor. Genç kızların aşırı kilo alması sadece dış görünümü sorunlu kılmıyor, aynı zamanda sağlıkları ile ilgilide birtakım problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Bu sağlık sorunları ise;

  • Adet düzensizliği,
  • Polikistik over sendromu,
  • Bağışıklık sisteminde zayıflık,
  • Hipoglisemi,
  • Erişkinlik döneminde kısırlık gibi …

Genç kızlar! Ergenlik döneminde kilo sorunu yaşamak istemiyorsanız; ilk önceliğiniz sağlıklı beslenerek vücudunuzun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, vitamin ve yağ alımını dengelemeniz olacaktır. Öğün atlamamaya dikkat etmelisiniz. Kalorisi fazla olan yağlı yiyeceklerden ve atıştırmalıklardan uzak durmalısınız. Hareketsiz kalmak yerine günlük spor ya da egzersiz yapabilirsiniz.

Fazla kilo her yaştan kadın ve erkeğin problemi olsa da, ergenlik dönemindeki gençlerin bu süreçte çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Sağlıkla kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler İçin Motivasyon başlıklı makalemizde çocuk, ders başarısını arttırmak ve ergenlik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

75
69 paylasim, 75 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı