ergenlikte-obezite

Ergenlikte Obezite Tehlikesi


Sosis, hamburger ve kola gibi birçok yüksek kalorili yiyecek ve içecekler büyüme çağında olan ergenlerde fazla kilo artışına sebep olmaktadır. Ergenlikte obezite tehlikesi ile karşı karşıya kalmamak için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanların görüşlerini sizler için derledik.

Ergenlikte obezite tehlikesi ciddi sağlık problemlerine zemin hazırlamaktadır. Ergenlik dönemi; 10-19 yaş aralığında tanımlanmakta olan ve bebeklikten sonra her iki cinsiyet için de en hızlı büyümenin yaşandığı oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde beslenme tarzı hem ergenlerin büyümeleri hem de gelişmeleri açısından çok önemlidir. Dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucunda ergenlerin fazla kilolar ile savaştığını görmekteyiz. Bu yaşam tarzı ileriki yaşlardaki sağlık problemlerine de zemin hazırlamaktadır. Obezite, son yıllara bakıldığı zaman gençlerde %10’un üzerinde seyretmektedir.

Sosyal çevreye ayak uydurmak isteyen ergenler öğünlerinin sayısını kaçırır, öğünlerin miktarı ve kalitesi değişir. Bu dönemde ergenlerin sık sık dışarıda yemek yediğini göz önünde bulundurursak, ayaküstü tüketilen fast-food ürünlerinin ergenler için büyük bir tehlike olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kumpir, hamburger, tost, sosis, bisküvi, cips ve pizza gibi besinlere eğilim gösteren ergenler yüksek kalorilidir ve yüksek enerji içerir. Mineral-vitamin ve posa tüketiminin yetersiz olmasına sebep olan bu besinler otomatik olarak yağ ve tuz tüketimini arttıracaktır. Bu durumda ise kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Ergenlik Döneminde Fazla Kiloları Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

# Besin çeşitliliği ile başlayabilirsiniz. Meyve, sebze ve lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmeli.

# Besin miktarları sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyabilecek şekilde ayarlanmalı.

# Aşırı şekerli ve yağlı besinleri tüketilmemeli.

# Yağda kızartmalar, kavurmalar, hamur işleri, sucuk, pastırma, çikolata, sosis ve salamura gibi besinlerden uzak durulmalı.

# Kola, kremalı içecekler ve meyve suları tüketilmemeli.

# Gün içerisinde 2,5-3 saatte bir beslenmeli

# Günde 2-2,5 litre su tüketilmeli

# Hiçbir zaman 4 saatten uzun süre vücut aç bırakılmamalı.

# Metabolizmayı hızlandırabilmek için mutlaka uyandıktan sonra ilk 30 dakika içerisinde kahvaltı yapılmalıdır.

Hem ebeveynlere hem de sevgili ergenlere bu bilgiler kulakta küpe olsun. Şimdi buzdolabınızı abur cuburdan arındırıp yeniden düzenleyin ve sağlıklı besinlere şans verin.

Bir önceki yazımız olan Vegan Diyeti başlıklı makalemizde diyet, vegan beslenme ve vegan diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
86 Paylaşım, 81 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir