Erkek Adam Depresyona mı Girer?


Günümüzde çok yaygın bir hastalık olan Depresyon çoğunlukla topluluk arasında stresten, yorgunluktan, moral bozukluğundan ya da bahara bile bağlanarak çok fazla üzerinde durulmadan geçiştirilir. Aslında Depresyon bu kadar üstün körü geçiştirilebilecek bir hastalık değildir. Aksine stres, yorgunluk, moral bozukluğu genelde çoğu kişinin içinde bulanabileceği bir problemken, depresyon belli bir süreç içerisinde problemlerin hissedilmesine dayanır.

Depresyon da olan kişi sadece duygusal ya da içinde bulunduğu nedenlerden değil fiziksel bir sorun ya da hastalık neticesinde de oluşması mümkündür ve yaşam şartları göz önünde bulunduğunda birçok neden sıralayabiliriz. Aile içerisinde yaşanan gerginlikler, bilinç altına yerleşen ve sonrasında tetiklenen kötü tecrübeler, ekonomi, işsizlik gibi birçok nedenle depresyonun gelişmesi mümkündür.

Erkeklerin genel olarak üzerine olan sorumluluk duygusu, yetiştirilme koşulları, erkeklere yapıştırılan “Erkek adam sorumluluk alacak, güçlü olmak zorunda, her türlü sıkıntının üstesinden gelmek zorunda” gibi etiketler nedeniyle ve elbette yaşam şartlarını da düşündüğümüzde Erkek Adam Depresyona mı Girer? diye düşünmek son derece yanlış olur. Kadınlar genelde sorunlarını konuşarak, anlatarak ifade ederken içlerinde yaşadığı sıkıntıları bir şekilde aktarmış olurlar. Ancak erkekler genelde bir sorun olduğunda kendi kabuklarına çekilerek konuşmamayı ve sorunları karşı tarafa yansıtmamayı tercih ederler. Ve bir de şunu unutmamak gerekir erkek adam depresyona girer mi? Diye sorduğunuzda karşılığında mutlaka şu cevabı almanız muhtemeldir – “ya saçmala olur mu hiç ne depresyonu erkek adam dediğin depresyona mı girermiş” diye tepkilerle karşılamanızda yüksek ihtimaller arasında. Bu da erkeklere yapıştırılan bir diğer etiketler arasında yer alıyor çünkü yangın olarak bilinen depresyon bir erkek hastalığı değildir.

Evet, erkekler için bu tarz hastalıklar toplum açısından yakıştırılmıyor olabilir ama her şeyden önce sağlık olduğunu ve depresyonun tedavi edilen bir hastalık olduğunu da unutmamak gerekir. Depresyon tedavi edilmediği süre boyunca daha büyük problemleri de beraberinde getirebileceği olasılığı da unutmamak gerekir. Bunlardan sayabileceğimiz bazıları ise;

  • Alkol
  • İletişim Bozukluğu
  • Herkesten soyutlanmış bir hayat
  • Yaşam standardının bozulması
  • Şiddet ve öfke eğilimi
  • Uyuşturucu
  • Saplantı
  • İş yaşamında düzensizlik gibi.

Depresyon belirtisi taşıdığınızı ya da yakınınızın taşıdığı düşünüyorsanız mutlaka psikolog desteği alınması gerektiğini unutmayalım ve her şeyden önemli olan sağlık olduğunu bir kez daha vurgulamış olalım.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan İnsanları Nasıl Kendinizden Uzaklaştırırsınız? başlıklı makalemizde empati, kişisel gelişim ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
81 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir