erkeklerde-kisirlik-sorunu

Erkeklerde Kısırlık Sorunu


Günümüzde çok daha yaygın bir şekilde erkeklerde görülen kısırlık rahatsızlığında genel olarak belli bir belirti bulunmamaktadır. Uzman doktorlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda kısırlık spermiogram yardımı ile teşhis edilebilmektedir.  Ancak bazı doktorlar, idrar yaparken yanma hissinin olmasını ya da penisten akıntı gelmesini de ön teşhis olarak kabul etmektedir.

Kısırlık sorununun kesin bir şekilde teşhisini anlayabilmek için hastanın 2 ila 7 günlük ilişki kısıtlaması yaşamasından sonra hastanede yaptıracağı sperm testi ile anlaşılabilmektedir. Bu testin yanı sıra ultrasonografi ve doktor incelemesi ile de kısırlık teşhisin konulabildiği durumlar vardır. Uzman doktorlara göre kısırlık sorununda sperm sayısının olduğu kadar, spermin hareketliliği ve spermin şeklide büyük bir önem taşımaktadır. Yani rahatsızlığın teşhisi ve tedavisinde bu ayrıntıların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan sebepleri şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

  1. Nedeni bir türlü açıklanamayan sebepler,
  2. İnmemiş testis,
  3. Cinsel birliktelikte sertleşme sorunu,
  4. Sistemik hastalıklar,

gibi pek çok sebebi bulunmaktadır.

Eğer çiftlerin yaş ortalama 35’ten az ise ve 12 ay borunca korunmasız (prezervatif, doğum kontrol hapı kullanmadan) bir şekilde düzenli olarak cinsel ilişkiye girmesine rağmen hala partnerinde gebelik durumu oluşmuyor ise daha fazla zaman kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora ‘iki tarafında’ başvurması gerekir. İki taraf diye belirtiyorum çünkü çiftlerin ikisinde de veya kadın ya da erkekte kısırlığa neden olan rahatsızlıklar bulunabilir.

Ayrıca 35 yaş ve üzerinde olan çiftlerde bu bekleme süresi yarı yarıya düşmektedir. Yani 6 ay süren korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında gebelik oluşumu hala olmadıysa mutlaka uzman bir doktora çift olarak başvurulması gerekir.

Gitgide daha fazla gelişen teknoloji sayesinde bazı sebeplerden dolayı üreme organında hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerde baba olma şansını elde edebiliyor. Mikro TESE adı verilen mikroskobik operasyon sayesinde erkeğin testislerinden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün oluyor. Bu yüzden umutsuzluğa kapılmadan önce eşinizle birlikte gerekli olan tüm testleri ve tedavi yöntemlerini denemelisiniz.

Erkeklerde kısırlık sorunu hafife alınmamalı ve saklanmamalıdır. Erken teşhis hayat kurtarır diye boşuna dememişler. 🙂

Bir önceki yazımız olan Kışa Özel Bitki Çayları ve Faydaları başlıklı makalemizde bitki çaylarının faydaları, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

82
77 paylasim, 82 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı