erkeklerde-sac-bakimi

Erkeklerde Saç Bakımı Nasıl Olur?


Erkeklerin arasındaki bir söylentiye göre; sağlıklı bir saça sahip olmak için saçın sürekli kestirilmesi gerekir. Aslında saçınızı sürekli kestirmek sadece onun daha kısa olmasını sağlayacaktır. Yani sağlıklı olması ile hiçbir ilgisi yoktur. Saç uzunluğu, kafa şekli ve genişliğiyle doğru orantılıdır. Peki, erkeklerde saç bakımı nasıl olur?

# Saçınızı fazla taramayın. Sadece gerektiği zamanlarda şekil vermek için tarayabilirsiniz.

# Günlük olarak pahalı olmayan bir saç vitamini alıp uygulayın.

# Kaliteli bir tarak ya da fırça kullanın. Kesin, plastik veya metal uçlar saçlarınızın uçlarının kırılmasına sebep olacaktır.

# Kaliteli saç ürünlerini kullanmalısınız. Çoğu alışveriş merkezlerinde satılan şampuan ve saç ürünlerinin içeriğinde aslında saça zarar veren kimyasallar bulunmaktadır. Özellikle içeriğinde silikon maddesi bulunduran saç ürünleri, saçlarınızı kurutur ve kolay kırılmasına neden olur.

Sıcak Yağ Tedavisi: Yıpranmış ve kurumuş saçları canlandırmanın en iyi yöntemi zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık katmak ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu saç derinize yedirin ve sıcak suda ıslattığınız havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğuyana kadar yaptığınız işlemi 2-3 defa tekrarlayın. Saçlarınızın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonrasında saçlarınızı yıkayarak iyi bir şekilde durulayın.

Hintyağı Tedavisi: Yarım çay fincanı hintyağını ısıtın. Sonrasında baş derinizi ovarak saçınızın bu yağı emmesini sağlayın. Yavaşça saçlarınızı tarayın ve kaynar suya batırıp sıktığınız havluyu başınıza satın. Yarım saat bekleyin ve saçınızı şampuanla yıkayın. Bu tedavi özellikle çabuk kırılan, fazla ince ve kuru saçlara iyi gelecektir.

Protein Tedavisi: Yumurta ile yapılan bu tedavi neredeyse her tür saç için uygundur. 2 adet yumurtayı çırpın ve içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı gliserin, 1 çorba kaşığı sirke ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanlayın ve hazırladığınız karışımı saçınıza sürüp 15-20 dakika bekleyin. Saçlarınızı yıkayarak iyice duruladıktan sonra kısa sürede saçınızın canlandığını fark edeceksiniz.

Unutmadan belirtmek isterim. Çok fazla şapka takmakta saç derinizin havasız kalmasına neden olur ve saç dökülmelerini beraberinde getirir. Bu yüzden şapka tutkunu beylerin bu sevdasına ara vermelerini öneririm.

Bir önceki yazımız olan Şekil Almayan İnatçı Saçların İnadını Kırma Yolları başlıklı makalemizde saç bakımı ve saç şekillendirme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
87 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir