erkeklerde-testis-kanseri

Erkeklerin Korkulu Rüyası Testis Kanseri


Erkekleri çok yakından ilgilendiren oldukça önemli hastalıklardan biride testis kanseridir. Günümüzde kanser vakaların artması ile erkeklerin korkulu rüyası testis kanseri de büyük bir endişe yaratmaktadır. Durumun ciddiyetinin farkında olmak ve kendi rutin kontrolünüzü sağlamak için aşağıdaki bilgilere kulak vermenizi öneririm.

Testis Kanserinin Belirtileri

# Testislerde ya da erbezi torbasına ağır (bu şişlik olmadan da yaşanabilir)

# Alt karında ya da kasıkta hafif ağrı

# Testislerde ağırlık hissi

# Nefes darlığı

# Göğüslerde büyüme ve göğüs hassasiyeti

# İlerleyen vakalarda tükürük ya da balgamda kan

# Göğüs ağrısı, bel ağrısı

# Bir ya da iki bacakta birden şişme

# Akciğer atardamarlarında kanın pıhtı atması (bu belirti genç erkeklerde görülen ilk testis kanseri belirtisi olabilir)

Burada yazdığım belirtiler sadece testis kanserinde değil, diğer hastalık türlerinde de görülebilmektedir.

erkeklerin-korkulu-ruyasi-testis-kanseri-1

Kanserli yumru küçük veya çok daha büyük boyutlara ulaşabilir. Bazı vakalarda ise testis kanseri hücreleri karnın arka bölümünde bulunan lenf bezlerinin çevresinde de ortaya çıkabilir. Bu yayılma kişide sırt ağrıları duymasına neden olur.

Testis kanserinin yayıldığı hastalarda köprücük kemiği ve çevresinde yumru şeklinde şişlikler meydana gelir. Bu yumrulara ise kanser hücrelerini içeren lenf düğümleri adı verilmektedir. Testis kanseri vücuttaki diğer organlara da sıçrayabilmektedir.

Eğer ki testis kanseri akciğere sıçrarsa şiddetli öksürüklerin ve nefes darlığı gibi problemlerin ortaya çıkması gözlemlenir. Her kanser tipinde olduğu gibi testis kanserinde de erken teşhisin çok büyük bir önemi vardır. Erken teşhis edilen testis kanseri, çeşitli tedavi yöntemleri sayesinde yok edilebilmektedir.

Testislerinizin nasıl bir görünüme sahip olduğunu bilmelisiniz. Testislerinizi kontrol ederek meydana gelen herhangi bir farklılığı anlayıp bu bilinçle doktora başvurmalısınız. Sizin için normal veya anormal olan bir değişiklik görüyorsanız, zaman kaybetmeden en kısa sürede uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Testislerinizi her gün kontrol etmenize gerek yoktur. Bu kontrolü belli bir zaman aralığında yapmanız değişiklikleri fark etmeniz için yeterli bir gözlem olacaktır. Testislerinizi kontrol edeceğiniz en doğru zaman ise ılık bir duş sonrasındaki kontroldür. Bu sayede testislerinizdeki olası bir farklılığı çok daha rahat bir şekilde anlayabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde İnmemiş Testis Sendromu başlıklı makalemizde bebek sağlığı, çocuk sağlığı ve inmemiş testis sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

95
94 Paylaşım, 95 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir