erken-ergenlik

Erken Ergenlik


Erken ergenlik kızlarda erkeklerden daha sık görülmektedir. Bu durumun çoğu zaman belli bir nedeni olmaz fakat altta yatan çok önemli bir tıbbi problemde olabilir. Özellikle bu durum erkek çocuklarda görülüyorsa çok daha dikkatli olunması gerekir.

Dikkat! Altta Yatan Ciddi Bir Problem Olabilir

Erken ergenlik dönemine giren çocuklar akranlarından önce büyümeye başlar. Bu yüzdende kemiklerindeki büyüme noktaları daha önce kapanır ve akranlarından daha kısa boylu olma ihtimalleri vardır. Kız çocuklarının normalden daha erken bir dönemde yaşadıkları adet kanaması ve erişkin görünüme ulaşmak gibi durumlar ise çocuğun psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine sebep olur. Eğer ki altta yatan tıbbi bir problem varsa (beyin tümörü vb.) ve tanı konulmakta geç kalınırsa, çocuk için hayati bir tehdit ortada var demektir.

Erken Ergenlik Çocukları Nasıl Etkiliyor?

# Beyin ve ruhsal gelişim açısından henüz çocuk olan fakat vücut yapısı olarak erişkin bir görünüme sahip olan bu çocuklar kısa boylu kalabilmektedir.

# Ailesi, arkadaşları ve öğretmenleri ile iletişim problemi yaşayabilen bu çocuklar maalesef ki okulda da başarısız olabiliyor.

# Çocukta kimlik çatışması yaşanıyor.

# Çocuk kendine güvensiz, agresif ve değersizlik duygusuna sahip olabileceği için madde bağımlılığı ve intihar eğilimi görülebiliyor.

Tedavisi

Uzman tarafından yapılan bir değerlendirme ve tanı sonrasında farmakolojik maddeler kullanılarak aktif olmuş sistem baskılanıyor ve erken ergenlik dönemi durduruluyor. Gerçek ergenlik yaşı belirleniyor ve zamanı gelince bu ilaçlar kesilerek ergenliğin normal seviyede devam etmesine izin veriliyor. Çocuğunuzun bu dönemde psikolojik problemleri varsa mutlaka uzmandan yardım almalıdır. Çocuğun beslenme alışkanlıkları, kullanılan malzemeler açısından dikkat edilmesi ve hepsinden de önemlisi olan erken ergenliğe ait bir belirtiden şüpheleniyorsanız ebeveyn olarak bunu asla gözden kaçırmamalısınız. Bu yüzden ebeveyn olarak sizlere çok önemli bir görev düşmektedir.

Erkek Çocuklarda Erken Ergenlik Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

# Beyin apseleri ve enfeksiyonları

# Beyin tümörleri

# Yumurtalık veya testis tümörleri ve hastalıkları

# Böbreküstü bezlerinin tümörleri

Tüm bu bilgilerden sonra ebeveyn olarak ergenliği daha ciddiye almalı ve çocuğunuzun erken ergenliğe maruz kalmasını engellemelisiniz.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Renklerin Üzerimizdeki Psikolojik Etkisi başlıklı makalemizde psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

67
63 Paylaşım, 67 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir