erken-ergenlik

Erken Ergenlik


Erken ergenlik kızlarda erkeklerden daha sık görülmektedir. Bu durumun çoğu zaman belli bir nedeni olmaz fakat altta yatan çok önemli bir tıbbi problemde olabilir. Özellikle bu durum erkek çocuklarda görülüyorsa çok daha dikkatli olunması gerekir.

Dikkat! Altta Yatan Ciddi Bir Problem Olabilir

Erken ergenlik dönemine giren çocuklar akranlarından önce büyümeye başlar. Bu yüzdende kemiklerindeki büyüme noktaları daha önce kapanır ve akranlarından daha kısa boylu olma ihtimalleri vardır. Kız çocuklarının normalden daha erken bir dönemde yaşadıkları adet kanaması ve erişkin görünüme ulaşmak gibi durumlar ise çocuğun psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine sebep olur. Eğer ki altta yatan tıbbi bir problem varsa (beyin tümörü vb.) ve tanı konulmakta geç kalınırsa, çocuk için hayati bir tehdit ortada var demektir.

Erken Ergenlik Çocukları Nasıl Etkiliyor?

  • Beyin ve ruhsal gelişim açısından henüz çocuk olan fakat vücut yapısı olarak erişkin bir görünüme sahip olan bu çocuklar kısa boylu kalabilmektedir.
  • Ailesi, arkadaşları ve öğretmenleri ile iletişim problemi yaşayabilen bu çocuklar maalesef ki okulda da başarısız olabiliyor.
  • Çocukta kimlik çatışması yaşanıyor.
  • Çocuk kendine güvensiz, agresif ve değersizlik duygusuna sahip olabileceği için madde bağımlılığı ve intihar eğilimi görülebiliyor.

Tedavisi

Uzman tarafından yapılan bir değerlendirme ve tanı sonrasında farmakolojik maddeler kullanılarak aktif olmuş sistem baskılanıyor ve erken ergenlik dönemi durduruluyor. Gerçek ergenlik yaşı belirleniyor ve zamanı gelince bu ilaçlar kesilerek ergenliğin normal seviyede devam etmesine izin veriliyor. Çocuğunuzun bu dönemde psikolojik problemleri varsa mutlaka uzmandan yardım almalıdır. Çocuğun beslenme alışkanlıkları, kullanılan malzemeler açısından dikkat edilmesi ve hepsinden de önemlisi olan erken ergenliğe ait bir belirtiden şüpheleniyorsanız ebeveyn olarak bunu asla gözden kaçırmamalısınız. Bu yüzden ebeveyn olarak sizlere çok önemli bir görev düşmektedir.

Erkek Çocuklarda Erken Ergenlik Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

  • Beyin apseleri ve enfeksiyonları
  • Beyin tümörleri
  • Yumurtalık veya testis tümörleri ve hastalıkları
  • Böbreküstü bezlerinin tümörleri

Tüm bu bilgilerden sonra ebeveyn olarak ergenliği daha ciddiye almalı ve çocuğunuzun erken ergenliğe maruz kalmasını engellemelisiniz.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Ergenlik Döneminde Saç Bakımı başlıklı makalemizde ergenlik döneminde bakım, ergenlik döneminde vücut bakımı ve ergenlikte saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

67
63 paylasim, 67 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı