erken-yaslanmaya-neden-olan-8-besin-01

Erken Yaşlanmaya Neden Olan 8 Besin


Tüketmiş olduğumuz besinler elbette vücudumuzun sağlığını belirlemede en aktif rolü üstlenmektedir. Vücudumuz için gerekli olan besinlerin haricinde besin tükettiğimizde vücut sağlığımızı olumsuz etkilemesinin yanında ayrıca psikolojik olarak da kendimizi kötü hissetmemize neden olur.

Peki, vücudumuzun için zararlı olan, cildimizin erken yaşlanmasına yol açan ve ruhsal olarak bizi olumsuz etkileyen besinler nelerdir?

Erken Yaşlanmaya Neden Olan 8 Besin

Şeker: Vücudumuz için son derece zararlı olan şeker için vücudumuz için zehir desek yerinde bir tabir olur zannedersem. Şeker, vücudun kolajen yapısına yapışarak cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bunlardan bazıları cildin cansız ve sert görünmesine neden olmasıdır. Elbette dişler için zararı ise tartışılamaz.

Tuz ve tuzlu besinler: Tuz vücutta ve ciltte bulunan suyu çekmesi nedeniyle vücudumuz bu duruma tepki olarak su tutmaya başlıyor ve bu da vücudun şişmesine ve de ödem oluşmasına neden oluyor. Vücudun şişmesinin yanında yaşlı bir görünüme de neden olmaktadır.

Alkollü İçecekler: Alkol vücutta bulunan suyu azaltarak cildin yaşlanmasına neden olmaktadır.

Patates Cipsi: Cildin erken yaşlanmasına en çok etken olan besinlerden biridir. Patates cipsleri üretilirken olestra adlı maddeden üretiliyor ve aynı zamanda yağsız patates cipslerinde de kullanılmaktadır. Kalori olarak düşük olsa da vücuda vermiş olduğu zarar aynı. Vücutta bulunan vitaminlere yapışarak vücuttan dışarı atılmasına neden olmaktadır.

Margarin: İçeriğinde bulunan kimyasallar nedeniyle hiçbir faydası bulunmayan margarin vücudu dehidrasyona sevk etmekte ve cilt üzerinde kırışıklara neden olan kötü yağları içeriğinde barındırmaktadır.

Enerji İçecekleri: İçeriklerinde çokça bulunan şeker ve kafein nedeniyle sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocuklar içinde zararlıdır. Asitli yapısı nedeniyle diş yapısına da zarar vermektedir.

Kızarmış besinler: Prematüre yaşlanmanın en büyük etkilerini taşıyan trans yağlar vücudun iltihaplanmasına neden olmasının yanı sıra cildin UV hasarlarına karşı hassaslaşmasına neden olmaktadır. Yağlar yüksek ısıya maruz kaldığında serbest radikaller ortaya çıkıyor ve yaşlanmanın en büyük belirtilerini taşımaktadır.

Karbonhidratlar: Karbonhidratlı besinler kanda bulunan şeker seviyesini çok hızlı bir şekilde yükseltilmesine neden olur ve çok hızlı bir şekilde düşmesine neden olmasından dolayı cildin kolajen yapısına zarar vermektedir ve ortaya özellikle en büyük cilt problemlerinden biri olan akneye neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bel Bölgenizde Oluşan Yağlardan Kurtulmanın 7 Yolu başlıklı makalemizde diyet, egzersiz ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

91
84 paylasim, 91 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı