ertesi-gun-hapi-nedir-nasil-kullanilir

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?


Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkide herhangi bir korunma yöntemi kullanılmadığında cinsel ilişki sonrasında kullanılabilecek alternatif bir korunma olarak kullanılan bir yöntemdir. Ertesi gün hapı içeriğinde yüksek oranda bulunan progesteron hormonu ile korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında oluşabilecek gebeliğin önüne geçmektedir.

Ertesi gün hapı, spermlerin rahim içerisine geçmesine engel olmak için rahim içerisindeki yapının oluşabilecek gebeliğe karşı elverişsiz hale gelmesini sağlayarak gebeliğe engel olmaktadır. Ertesi gün haplarının birkaç çeşidi bulunsa da kullanım açısından en güvenilir olan sadece progesteron hormonu içeren ertesi gün hapları daha etkili olmaktadır. Diğer çeşitlerinde genellikle östrojen ve progestoren hormonları bulunmaktadır. Östrojen içeren ertesi gün haplarının kullanımında bazı yan etkiler bulunabilmektedir. Bunlardan bazıları göğüste oluşan hassasiyet, kusma, baş ağrısı, mide bulantısı, lekelenme ve karın ağrısı gibi yan etkileri görülebilmektedir. Ertesi gün haplarında içeriğinde sadece progesteron hormonu bulunuyorsa mide bulantısı ya da kusma gibi yan etkileri görülmemektedir.

Ertesi gün hapı için yapılan araştırmalarda korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebeliği %75 oranında koruduğu belirtilmiştir.

ertesi-gun-hapi-nedir-nasil-kullanilir-01

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Korunmasız cinsel ilişkinin ardından 72 saat içerisinde ertesi gün hapı ağız yoluyla alınmalı ve bir kutu içerisinde bulunan iki adet tabletin aynı anda içilmesi gerekmektedir. Ertesi gün hapı yemek öncesinde veya sonrasında içilebilir. İlacın alımından 3 saat sonra ishal ya da kusma gibi problemlerle karşı karşıya kalınması durumlarında ertesi gün hapının tekrar alınması gerekmektedir. Ertesi gün haplarını kullananların istenmeyen gebelik durumunu önlemek ve gerekli görülmesi halinde kullanması gerektiğini unutmamalıdırlar.

Ertesi gün hapının kullanımı sonrasında cinsel ilişki yaşamak gebeliği önlemez ve korunmasız cinsel ilişki yaşamanız durumunda gebe kalma olasılığı bulunmaktadır. Ertesi gün hapı sık sık tüketilmemelidir ve sık kullanımından dolayı sağlık problemleri ile karşılaşmamak için yıldan en fazla 2 kez kullanımı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kendinize uygun doğum kontrol yöntemleri arıyorsanız en kısa sürede kadın doğum doktorunuza başvurmanızı ve size uygun doğum kontrol yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ertesi gün hapının en çok bilinen yan etkileri

  • Karında ağrıya sebep olma
  • Mide bulantısı
  • Halsizlik, yorgunluk hissiyatı
  • Göğüslerde oluşan hassasiyetlik
  • Baş dönmesi ve baş ağrısı
  • Sık olmasa da ara lekelenmeler olması

Ertesi gün hapının kullanımından sonraki 3 gün içerisinde yukarıdaki belirttiğimiz yan etkilerin görülebilmektedir. Ertesi gün hapının yan etkilerinden biri de adet düzensizliğine neden olmasıdır. Adet düzensizliği bir ay olabileceği gibi 3-4 ay da sürmesi mümkündür.

Ertesi gün hapı hangi durumlarda kullanılmalı?

Spiral kullanıyorsanız yerinden oynaması durumunda, doğum kontrol hapı kullanmayı unuttuğunuz durumlarda, prezervatif kullanımında bir sorun oluşması gibi nedenlerle ertesi gün hapı kullanılabilir.

Ertesi gün hapının kullanımı söz konusu olduğunda sadece yumurtlamayı engeller ve bir kürtaj yöntemi değildir.

Ertesi gün hapını kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Dönemiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar başlıklı makalemizde gebelik, hamilelik ve pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

101
92 paylasim, 101 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı