etkili-konusmanin-sirri-nedir

Etkili Konuşmanın Sırrı Nedir?


Gerek iş hayatında gerekse günlük hayatta konuşmanın önemi büyük bir yer kaplar. Ama yalnızca konuşmak yeterli değildir. Konuşmanızın etkili olması sizleri diğer insanlardan ayıran bir özellik olabilir. Peki, bu etkili konuşmanın sırrı nedir?

Etkili bir konuşma yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerek ilk kısım ses tonunuzdur. Çünkü insanlar sizin ne söylediğinizden çok nasıl söylediğinizle ilgilenir. Ayrıca konuşmayı tamamlayan bir faktör de mimiklerdir. Konuştuğunuz konuyu karşıya hissettirmek ve anlatmak için mimiklerinizden yardım alabilirsiniz. Beden dili ile de konuşma esnasında söyleyemediklerinizi karşı tarafa aktarmak mümkün. Çünkü insanlar bir dakika içerisinde 300 ila 400 kelime arasında düşünür fakat ortalama 100-120 kelime konuşabilir. Geri kalan kısmı ise beden dilimiz ile karşı tarafa aktarırız. Aslında sadece bizler değil bilinçaltlarımızda bir konuşma halindedir. Aynı kelimeleri tekrar etmeden ve aynı, tek düze bir ses tonu ile ilerlemez üzerine bir de beden dilini eklerseniz etkili konuşmanın sırrı nedir sorusuna cevabı bulduğunuza emin olabilirsiniz.

Etkili konuşmanın temelinde diyagram var diyebiliriz. Bir topluluk önünde konuşmakta sorun yaşıyorsanız, konuşma esnasında ses tonunuzu, sesinizin çatallaşması ya da ince çıkmasını kontrol edemiyorsanız, konuşurken çok hareket ediyorsanız ve heyecanlanıyorsanız diyagram çalışmaları bu problemleri rahat bir şekilde aşmanızda faydalı olacaktır. Diyagram sayesinde nefesinizi, ses tonunuzu, heyecanınızı kontrol altına alarak etkili konuşabilmek için bir adımı tamamlamış olursunuz.

Meslek hayatınızın çoğu yerinde size yardımcı olacak olan etkili konuşma sanatını ilerletmek isterseniz bu konuda yazılmış kişisel gelişim kitaplarından yardım alabilir ya da bu konuda uzman kişilerin konferans ve seminerlerine katılabilir, kaynaklardan sağlayacağınız diyagram çalışmalarını düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Günlük hayatta çevrenizin aklında kalıcı olmak istiyorsanız kendinizi bu konuda mutlaka geliştirmelisiniz. Günümüzde hızla önemi artan etkili konuşma artık bir sır olmaktan çıktı ve iş hayatında yaygın olarak etkili konuşma İnsan Kaynakları mülakat elemelerinde bile siz farkında olmadan test edilmektedir. Kendinizi ifade etmeniz konuşmanızla, ses tonunuzla, beden dilinizle büyük önem taşımakla birlikte yaşam kalitenizi daha olumlu yönde etkilemek ve kendinizi bir adım öne taşımanız için etkili konuşma hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline gelmelidir.

Bir önceki yazımız olan Meditasyon Yapmak başlıklı makalemizde kişisel gelişim, meditasyon ve meditasyonun yararları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

87
82 paylasim, 87 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı