ev-bitkilerinizi-nasil-canli-ve-mutlu-tutarsiniz

Ev Bitkilerinizi Nasıl Canlı ve Mutlu Tutarsınız?


Çiçek ve bitkileri yetiştirmek için dışarıda hiç yeriniz yok mu? O zaman sizde evinizin içinde sil baştan bir bahçe yaratın.

Bitkiler, evinizin dekoru için önemli oldukları kadar, içerideki havayı hem temizlemek hem de tazelemek için de vazgeçilmez aksesuarlardır. Karbondioksit ve toksinlere karşı mücadele etmeleri yetmezmiş gibi, birde etrafa oksijen sağlarlar. Tabii göz zevkimize de çok iyi gelirler. Krizantemler, siklamenler, Afrika menekşeleri ve gerberalar ev içi bahçeniz için akla gelen ilk örneklerdir. Zarif görünümü ile çok cazip olan orkide ise geceleri oksijen üretmeye devam eden bitkilerden biri olarak evlerin vazgeçilmezi olmaktadır. Yani evinize bir iyilik yapıp, dekorunuzu bitkiler ile tamamlamak için çokça nedeniniz var. Onları taze ve canlı tutmanın sırrı ise kuşkusuz ki düzenli sulama ve kuru yaprakların temizlenmesinden ibaret oluyor. Peki, ev bitkilerinizi nasıl canlı ve mutlu tutarsınız? İşte cevabı…

Işık

Bitkiler için maruz kaldıkları ışık miktarı ve açısı hayati bir öneme sahiptir. Evinize bitki satın alırken cinsi hakkında küçük bir araştırma yapmanızı öneririz. Veya satın aldığınız yerdeki insanlara sorun. Bitkiyi koyacağınız yeri ışık ihtiyacına göre belirlemelisiniz. Bazı bitki türleri gölgeli mekanları tercih ederken, bazıları ise geniş pencere önlerinde çok daha mutlu yaşarlar.

Sulama

Pek çok bitki aşırı sudan hoşlanmazlar. Özellikle su depolayabilecekleri kökleri olan bitkiler suyu pekte sevmez. Çünkü fazla su, köklerin oksijen almasını ve bitkinin büyümesini engellemektedir. Hatta ve hatta ölümüne bile neden olabilir. Aksi söylenmedikçe eliniz ile toprağı dikkatlice kontrol edip, eğer kuru ise sulamak doğru olacaktır. Toprağın kuruyup kurumadığını, elinizle saksıyı hafifçe kaldırarak kolay bir şekilde test edebilirsiniz. Eğer saksı çok hafif ise toprak olduğundan kuru demektir. Sulama zamanı geldiği zaman saksının önce toprağını sulamalısınız. Daha sonra hafifçe su damlatarak dalları da nemlendirmelisiniz. Bu noktada önemli olan toprağın tam anlamı ile sulanmış olması olacaktır.

Besleme

Ev bitkilerinizi organik sıvı gübre ile ayda 1 defa veya azar azar her sulamada beslemelisiniz.

İlaçlama ve Hastalıklar

Ev bitkileri, sıcak ve rüzgarsız bir ortamda yaşadıklarından dolayı çok daha fazla hastalanabilirler. Bitkinizin yaprağındaki tuhaf şekillere ve renklere karşı dikkatli olmalısınız. Bunlar bir hastalığın veya bitkinize musallat olan bir böceğin işaretleri olabilir. Bitkinizi iyileştirmek için onun bir fotoğrafını çekin ve konuyu bilen bir çiçekçiye götürün. Bitkiler ile ilgili tedavi edilemeyecek bir hastalık yok gibi bir şeydir.

Hatırlatma

Ev bitkileri genel olarak çok daha az güneş gördüklerinden dolayı diğer bitkilere göre biraz daha yavaş büyürler. Bu yüzden yok yere telaşlanmayın ve sabırla onların büyümesini bekleyin.

Evinize hoşluk katacak bitkilerle hem göz zevkinizi hem de atmosferinizi tam anlamı ile değiştirebilirsiniz. 🙂

Bir önceki yazımız olan Kurban Etini Pişirmede Püf Noktalar başlıklı makalemizde pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

106
102 Paylaşım, 106 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir