ev-temizligi

Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler


Ev dekorasyonunuzu daha güzel ve hijyenik kılmanız için sizlere ev temizliğinde pratik bilgiler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Su Lekelerinden Kurtulmak

Cam bardakların, mutfak aletlerinin, duşa kabin camlarının ve aynaların üzerinde bulunan su lekelerinden şikayetçi misiniz? Cevabınız evet ise sirke imdadınıza yetişecektir. Temizlik yaparken kullandığınız suya sirke katarak ya da silme bezinize sirke dökerek lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz.

Kötü Koku Çıkan, Tıkanan Lavabo ve Boruları Temizlemek

Her evde bulunan sirke ve karbonat ile bu sorundan da kurtulabilirsiniz. İlk olarak 1,5-2 bardak sıcak suyu lavabonuza dökün. Sonrasında yarım bardak kadar karbonatı yine lavabonuza dökün. Birkaç dakika bekleyin. Ardından 1 bardak sirke ile 1 bardak kaynamış suyu karıştırın. Bu karışımı da lavaboya dökün. 5-10 dakika bekledikten sonra tam bir temizlik sağlamak için bolca kaynamış su dökmeniz yeterlidir.

Fincanlarda Çay ve Kahve Lekelerini Temizlemek

Fincanlarınızdaki lekelerden ve sararmalardan bıktınız mı? O halde size hem ucuz hem de etkili bir çözüm önerimiz var. İlk olarak fincanın içini sıcak su ile ıslatın ve ardından karbonatı içine serpiştirin. Sonrasında biraz daha sıcak su püskürtün. 10-15 dakika boyunca fincanı bu şekilde bekletin ve nemli bir bezle, fırçayla veya süngerle fincanı ovalayın. Bu işlemden sonra fincanı bol su ile durulayın. Göreceksiniz ki lekelerin büyük bir kısmından kurtulacaksınız.

Kirli ve Yağlı Ocağı, Fırını Temizlemek

İlk olarak ocağın üzerine biraz sıcak su püskürtün. Üzerine karbonat serpiştirin ve biraz bekleyip silin. Eğer ocağınız çok yağlıysa, karbonatın üzerine suyla birlikte biraz sirke püskürtebilirsiniz. Bu şekilde birkaç dakika bekleyin ve suyla ocağınızı silin. Dilerseniz yarım litre su içerisine yarım litre sirke ve bir yemek kaşığı karbonat ekleyerek de hazırladığınız karışımı ocağınıza veya fırınınıza püskürtebilirsiniz.

Kesme Tahtaların Temizlenmesi

Kesme tahtaların arasında gizli bakteriler ve mikroplar bulunur. Bu yüzden evinizde kullandığınız kesme tahtaları iyi bir şekilde temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Kesme tahtaları temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler limon ve tuzdur. Tahtanın üzerine tuz serpin. Daha sonra yarım limonu tahtanın üzerine bastırarak ovun. Ovalama işleminden sonra 5 dakika bekleyin ve temiz bir bez ile kirli tabakayı alın. Tahtayı bol su ile durulayın. Hatta durulama suyuna sirke eklerseniz oluşan kötü kokuları da engellersiniz.

Bir önceki yazımız olan Karbonatın İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizde diş bakımı, el bakımı ve karbonatın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
85 Paylaşım, 85 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir