Ev Yoğurdu Yapanlar Dikkat!


Yoğurt mayasını, hazır aldığınız veya önceden yapmış olduğunuz yoğurttan kullanabilirsiniz. Sütün yoğurt formuna gelmesini sağlayan ve faydalı bakterileri süte karıştırmanın en kolay yolu, bir parça yoğurdu ılık süt ile karıştırarak yoğurt yapacağınız sütün içine eklemek olacaktır. Bilindiği üzere yoğurdun kıvamını ve kalitesini ayarlayan en önemli etken yoğurdun mayasıdır.

SÜTÜN ISISI ÖNEMLİ

Yoğurt yapmak için hazırladığınız sütün iyice kaynamış olması ve tamamen soğumadan ilk ısısı düştüğünde kullanılması gereklidir. Kaynamış ve soğumuş sütü tekrar yoğurt yapmak için ısıtırsanız sonuç büyük bir hüsran olacaktır. Yani sütü yoğurt için kaynatmalı ve biraz beklettikten sonra sütünüz ılıkken mayayı eklemeniz gerekir. Son olarak maya kattığınız sütün kapağını kapatın ve hava almayacak şekilde bezle sarın. Bu yoğurdun lezzeti ve kıvamı için oldukça önemli bir uygulama olacaktır.

YOĞURT NASIL AÇILMALI?

Tüm bu işlemleri uygulamış olsanız bile, yoğurdunuzu açarken yapacağınız bazı hatalar yoğurdun kıvamının tutmamasına ve tadının ekşi olmasına neden olabilir. Yoğurdu mayaladıktan sonra bez ile sarın 8-9 saat beklettiğiniz yoğurdun ilk olarak üst kısmını açın ve bezden çıkarmadan üstü açık ve alt kısmı kapalı olacak şekilde yarım saat bekletmeye bırakın. Bu durum yoğurdun yavaşça soğuması ve kıvamının tutması için gereklidir. Yarım saat bekledikten sonra beze sarılı yoğurdu tamamen çıkartın ve 1 saat dışarıda bekletin. Ardından buzdolabına koyabilirsiniz.

Afiyet olsun… 🙂

Bir önceki yazımız olan Her Hafta Tüketilmesi Gereken Sağlıklı Besinler başlıklı makalemizde diyet, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

81
79 paylasim, 81 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı