Evde Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları Zararları Nelerdir


İlk olarak aklımıza gelenlerdir, köpek, kedi, kuş, balık vb. gibi. Peki, nedir bu evcil hayvan? Adından da anlaşılacağı üzere yaban hayatından uzaklaştırılarak, belirli bir zaman içerisinde insanoğlunun geçmişten bu yana eğitip, ehlileştirerek ev ve insan hayatına adapte etmeyi başarabildiği hayvanlardır.

Evde hayvan beslemek birçok açıdan fayda ve zararlar doğurabilmektedir. Öncelikle yarar kısmını ele aldığımızda, evde bir hayvan besleyen insan pozitiftir. Olumsuzlukları onunla birlikte geçireceği zaman diliminde unutacağı için, evinde evcil hayvan beslemeyenlere göre depresyona girme olasılıkları çok daha azdır. Örnek olarak bir köpek besleyen insan onunla birlikte oyunlar oynayıp, yürüyüşler yapıp hem spor yapar, hem de başka insanlarla çok daha rahat bir biçimde iletişim kurarak sosyalleşme adına önemli bir adımda atmış olur. Hayvan besleyen bir insan stresten daha uzak kalacağı için, herhangi bir olumsuzluk karşısında daha sakin kalarak, soğukkanlı kararlar verebilme yetisini kendinde barındırır. Çocukların gelişiminde ve sosyalleşmesinde, sorumluluk almasında en büyük yardımcıdır.

Hayvan beslemek bazı olumsuzlukları da bünyesinde barındırır. Yine örnekler üzerinden gitmemiz gerekirse, düzenli aşılamaları yapılmayan bir kedi veya köpeğin tüylerine karşı evdeki bireyler alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Kıl ve tüyler ağız ve burundan insan vücuduna dahil olduğunda ölümle bile sonuçlanabilecek olaylara istenmeden de olsa sebebiyet verebilirler. Tuvalet eğitimi tam olarak aldırılmamış hayvan da evin çeşitli yerlerine dışkısını yaparak evi kirletip zarar verme olasılığı yüksektir. Ayrıca koku, midelerini rahatlatma gereksinimi duyduklarında da kedi ve köpeklerde özellikle kusma gibi olaylar, temizliğe de çok önem veren biri olduğunuzda işinizi bir hayli zorlaştırabilir.

Zorlukları ve güzellikleri göz önüne alındığında bir hayvana evinde yer vermek kişisel bir karara dönüşüyor olsa da, gerekli tedbirler ve önlemler alındığında bir dostla birlikte hayatını sürdürmek inanılmaz keyifli bir hayata sahne olacağı aşikar.

Bir önceki yazımız olan Köpeklerde Gençlik Hastalığı başlıklı makalemizde evcil hayvan ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

112
108 paylasim, 112 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı