Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2017

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları Zararları Nelerdir

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları Zararları Nelerdir

İlk olarak aklımıza gelenlerdir, köpek, kedi, kuş, balık vb. gibi. Peki, nedir bu evcil hayvan? Adından da anlaşılacağı üzere yaban hayatından uzaklaştırılarak, belirli bir zaman içerisinde insanoğlunun geçmişten bu yana eğitip, ehlileştirerek ev ve insan hayatına adapte etmeyi başarabildiği hayvanlardır.

 

Evde hayvan beslemek birçok açıdan fayda ve zararlar doğurabilmektedir. Öncelikle yarar kısmını ele aldığımızda, evde bir hayvan besleyen insan pozitiftir. Olumsuzlukları onunla birlikte geçireceği zaman diliminde unutacağı için, evinde evcil hayvan beslemeyenlere göre depresyona girme olasılıkları çok daha azdır. Örnek olarak bir köpek besleyen insan onunla birlikte oyunlar oynayıp, yürüyüşler yapıp hem spor yapar, hem de başka insanlarla çok daha rahat bir biçimde iletişim kurarak sosyalleşme adına önemli bir adımda atmış olur. Hayvan besleyen bir insan stresten daha uzak kalacağı için, herhangi bir olumsuzluk karşısında daha sakin kalarak, soğukkanlı kararlar verebilme yetisini kendinde barındırır. Çocukların gelişiminde ve sosyalleşmesinde, sorumluluk almasında en büyük yardımcıdır.

 

Hayvan beslemek bazı olumsuzlukları da bünyesinde barındırır. Yine örnekler üzerinden gitmemiz gerekirse, düzenli aşılamaları yapılmayan bir kedi veya köpeğin tüylerine karşı evdeki bireyler alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Kıl ve tüyler ağız ve burundan insan vücuduna dahil olduğunda ölümle bile sonuçlanabilecek olaylara istenmeden de olsa sebebiyet verebilirler. Tuvalet eğitimi tam olarak aldırılmamış hayvan da evin çeşitli yerlerine dışkısını yaparak evi kirletip zarar verme olasılığı yüksektir. Ayrıca koku, midelerini rahatlatma gereksinimi duyduklarında da kedi ve köpeklerde özellikle kusma gibi olaylar, temizliğe de çok önem veren biri olduğunuzda işinizi bir hayli zorlaştırabilir.

 

Zorlukları ve güzellikleri göz önüne alındığında bir hayvana evinde yer vermek kişisel bir karara dönüşüyor olsa da, gerekli tedbirler ve önlemler alındığında bir dostla birlikte hayatını sürdürmek inanılmaz keyifli bir hayata sahne olacağı aşikar.

Bir önceki yazımız olan Köpeklerde Gençlik Hastalığı başlıklı makalemizde gençlik hastalığı, gençlik hastalığı nedir ve gençlik hastalığı tedavileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz