Evinizde Uygulayabileceğiniz Tasarruf Tedbirleri


Evinizde kullandığımız enerji tüketimi belki de siz farkında olmadan bir hayli fazla elektrik faturası ödemenize neden olmaktadır. Tasarruf etmenin tam zamanıdır diyerek Evinizde Uygulayabileceğiniz Tasarruf Tedbirleri ile elektrik tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar;

Evde damlayan musluk ya da musluklarınız varsa hemen değiştirin. Farkında olmayabilirsiniz ama damlayan musluklardan akan su size az gözükse bile bir hafta boyunca damlayan su 3 damacana suya eşdeğerdir. Sizce de fazla değil mi?

Fırında yemek yapmanın ne kadar lezzetli olduğunu biliyoruz ancak fırın kullanmak elektrik tüketimini arttırmaktadır. Yemeklerinizi çoğunlukla ocakta yapmayı tercih edin böylece elektrik tasarrufuna katkıda bulunmanızın yanı sıra yemeklerinizin besin değerini de korumuş olursunuz.Bulaşık makinesi kullanırken tam doldurmaya ve tam dolduktan sonra çalıştırmaya özen gösterin. Bulaşıklarınızı makineye yerleştirirken bir peçete yardımıyla kabasını aldıktan sonra makineye yerleştirin bu şekilde su tasarrufunu sağlayabilirsiniz ve bulaşık makineniz çalışırken kapağını açmanız fazla enerji kaybına neden olacağından çalışırken bulaşık makinenizin kapağını açmayın.

Çamaşır makinesi kullanımında da aynı bulaşık makinesinde olduğu gibi tam doldurmadan çalıştırmamaya özen gösterin. Yalnız çamaşır makinesinin kapasitesi kadar kullanın aşırı derece de doldurarak çalıştırmayın. Kurutma makinesi kullanıyorsanız güzel havalarda çamaşırlarınızı asarak kurutmanız da elektrik tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Televizyon, bilgisayar, elektronik aletleri stand-by konumunda bırakmayınız. Stand-by konumunda bıraktığınız elektronik cihazlarınız elektrik tüketimine devam edeceği için elektrik faturalarınıza yüklenmesine neden olacaktır. Özellikle gece yatmadan önce bütün elektronik aletlerin fişinin çekildiğinden emin olun. Televizyon sesinin yüksek olmasının da elektrik tüketimini arttırdığını da unutmamak gerekir.

Gece uyurken kullanmış olduğunuz gece lambalarını kapatın. Hem elektrik tasarrufu sağlarken hem de sağlıklı bir uykunun tadını çıkartmış olursunuz. Gece lambası ya da ışık ile uyumak vücudumuzun sağlıklı bir şekilde dinlenmesine engel olur ve sabah kalktığınızda hala kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize neden olan en önemli etkenlerden biridir.Evinizin aydınlatmasında kullanmış olduğunuz ampulleri tasarruflu ampuller ile değiştirin. Elektrik faturanızın azalmasında bir hayli etkili olacaktır.Su ısıtıcılarınızı kullandıktan sonra mutlaka prizden fişini çekin. Fişi takılı olan her cihazın elektrik akımını çektiğini unutmayın ve su ısıtıcınıza ihtiyacınız olduğu kadar su doldurun. Fazla su doldurmanız hem fazla elektrik tüketimini sağlarken hem de kalan suyun soğumasına ve sonradan yeniden ısıtmanız gerekiyor ve su ısıtıcınızı ağzına kadar doldurmanızın da fazla elektrik tüketilmesini sağlayacağını unutmayın.

Cep telefonları, bilgisayar gibi şarj olan cihazlarınızı şarjları dolduktan sonra bekletmeyin. Hem cihazlarınızın ömrünü kısaltacağı gibi hem de şarjları dolsa bile elektrik akımını almaya devam ederek elektrik faturalarınızın kabarmasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Türk Halkı 2016 Yılında Google'da En Çok Ne Aradı? başlıklı makalemizde eğlence, google ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

102
102 paylasim, 102 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı