evlenecek-ciftlere-zorunlu-sma-testi

Evlenecek Çiftlere Zorunlu SMA Testi


Sağlık Bakanlığı, hareket sinir hücrelerinde ortaya çıkan ciddi bir hastalık olan SMA için çok farklı ve etkili bir adım attı. Bundan sonra evlenecek bütün çiftlere ‘preimplantasyon genetik tarama testi’ yapılması için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, taşıyıcı olduğu tespit edilen çiftlere tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmalarını önerecek.

BU SAYEDE BEBEĞİN HASTALIKLI DOĞMASI ENGELLENECEK

Bu yöntem ile embriyolar anne rahmine transfer edilmeden hemen önce incelenecek ve sağlam genli embriyonun anneye nakledilmesi sağlanacak. Bu sayede bebeğin hasta doğması engellenmiş olacak.

TALASEMİ TESTİ DE YAPILACAK

SMA yılda ortalama olarak 300 çiftte görülmektedir. Sağlık Bakanlığı yaptığı çalışmada evlenecek olan tüm çiftlere yalnızca SMA testi değil, aynı zamanda ‘Talasemi’ testi de yapacak.

Konu ile ilgili SGK’ya bir yazı gönderen Sağlık Bakanlığı yapılacak olan bu çalışmayı tüm ayrıntıları ile anlattı. SGK’dan edinilen bilgiye göre, bakanlığın yaptığı bu girişim sonrasında taşıyıcı olduğu belirlenen çiftlerin tüp bebek masraflarının karşılanıp karşılanmayacağı ile ilgili bir çalışma yapacak. SGK şu anda hasta olan çocukların iyileşmesini sağlayacak ilacın geri ödemesi için çalışmaya devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Kabukları Faydalı Olan Gıdalar ve Kabuklarının Faydaları başlıklı makalemizde pratik bilgiler, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
86 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir