evliligi-bitiren-hastalık

Evliliği Bitiren Hastalık


Günümüzde bazı evliliklerin bitmesine sebep olan hastalıklardan birinin de ağız kokusu olduğunu biliyor muydunuz? Yargıtay kararlarında bile geçen evliliği bitiren hastalık olarak karşımıza çıkan ağız kokusu yani halitosis hastalığı pek çok çiftin sorunu haline geliyor.

Eşlerin herhangi birinde bulunan ağız kokusunun giderilmesi için tedaviye yanaşılmaması durumunda boşanma sebebi olarak Yargıtay tarafından kabul edildiği görülmektedir. Ağız kokusu sorunu yaşayan kişilerde kendinden memnuniyetsizlik durumu gözlemlenmektedir. Bu durumda arkadaş ve dost çevresinden uzaklaşmaya ittiği için kişinin sosyalleşmesinde de türlü sıkıntıların doğmasına neden olmaktadır. En son yapılan araştırmalara göre ülkemizde ağız kokusunun görülme oranı %25 olarak belirlenmiştir. Bu oran dikkate alındığı zaman kişinin hem beden hem de ruh ve sosyal sağlığının normal bir şekilde devam edebilmesi için ağız kokusu ile ilgili birtakım önlemleri almak zorunda olduğunun bir göstergesidir. Özellikle evli çiftlerde ağız kokusunun evliliği bitiren hastalık olarak tanımlanmasından yola çıkarak sizlere ağız kokusundan kurtulmanız için önemli birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Ağızda bulunan bakteri plaklarını ve yiyecek artıklarını iyice temizleyebilmek için dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve her gün diş ipi kullanmalısınız. Ayrıca ağız kokusuna neden olan dildeki tabakalaşmadan kurtulmak için de dilinizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmeniz gerekecektir. Piyasada bulunan ağız kokusu giderici gargaraların alkolsüz olanlarından tercih ederek günlük ağız bakımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Ağızda bulunan diş çürüklerinin, kırık dolguların ya da kron-köprülerin tedavi ettirmesi gerekmektedir. Eğer ki, diş protezi kullanıyorsanız mutlaka günlük temizliğine dikkat etmelisiniz. Ağız muayenesi ve bakımı çok önemlidir. Bu yüzdende düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Bu bahane ile eşinizle birlikte yapabileceğiniz farklı ve sağlıklı bir aktiviteniz olacaktır. Evliliği bitiren hastalık olarak adlandırılan ağız kokusuna karşı eşiniz ile birlikte direnirseniz, sizi çok daha sağlıklı ve mutlu günler bekleyecektir. Ağız kokusuna neden olan ağız kuruluğundan kurtulmak için ise bol miktarda su tüketmeniz gerekmektedir.

Baharatlı ve ağır yiyecekler tüketmek yerine hafif ve yeşil yiyecekleri tüketmeniz ağız kokusu derdinizi ortadan kaldıracaktır. Güne birlikte başlayacağınız eşinize ağız kokunuz ile kötü bir sürpriz yapmak yerine ağız bakımınıza önem göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Alerjik Burun Eti Büyümesi başlıklı makalemizde alerjik rinit, burun eti şişmesi ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

80
85 Paylaşım, 80 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir