Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Evlilik Programları Kaldırılacak Mı?

Evlilik Programları Kaldırılacak Mı?

Skandalların eksik olmadığı izdivaç programlarına ağır yaptırımlar ile baştan sona çekidüzen verilecek. Yayınlara, ihlal halinde ilk 20 gün para cezası uygulanması öngörüldü. İhlal devam eder ise 5 gün yayın durdurma, tekrarı halinde 10 gün yayın durdurma cezası verilecek. Tüm bu yaptırımlara rağmen ihlal yine sürdüğü takdirde ise bu tür programları yayınlayan televizyonlar, lisans iptaline varan ağır müeyyideler ile karşı karşıya kalabilecek.

Hükümet, gündüz kuşağında yayınlanan kadın programlarına yönelik gitgide artan şikayetler üzerine en sonunda harekete geçti. Çoğu izdivaç programı olan bu tür yayınlara uygulanan yaptırımları arttıran kanun teklifi üzerinde Bakanlar Kurulu’nda görüşme yapıldı. Bu tarz yayınlara neşter vuracak teklif için referandum sürecinin beklenmemesine, artan şikayetlerin dindirilmesi adına acil tedbir alınmasına karar verildi.

KHK İLE ACİL ÇÖZÜM

Bu kapsamda hükümet tarafından hazırlanan kanun teklifi, olağanüstü hal kapsamında kanun hükmünde kararname olarak ivedilik ile uygulamaya konulacaktır.

 PROGRAMLAR YASAKLANMAYACAK

Kanun metninin yasalaşması uzayacağı için KHK ile getirilecek yeni düzenlemeler kapsamında, genel ahlaka uygun olmayan içerikleri nedeni ile yoğun bir şekilde şikayet alan bu tür yayınlara ilişkin yaptırımlar bir hayli ağırlaştırılmış olarak karşımıza çıkacak. Yeni düzenleme ile birlikte derhal kapatmaya gidilmeyecek. Bu tür yayınların yeniden değerlendirilmesi adına yayıncı kuruluşa belirli bir süre tanınacak. Fakat bu süre zarfında aşamalı olarak yaptırımlar devreye girecektir.

MÜEYYİDELER AĞIR

KHK yayımlanarak yürürlüğe girdikten sonra söz konusu yayın ihlal yapar ise ilk 20 günde para cezası verilecek. İhlal devam eder ise programın 5 gün yayını durdurulacak. İhlalin devamı halinde yayın durma cezası 10 güne çıkartılacak. Tüm bu yaptırımlara karşın yine de ihlal sürer ise bu kez de TV lisans iptaline veren yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaktır. Bu sayede yayıncı kuruluşlar, kademeli olarak uygulanacak cezalar ile programın yayınlandığı televizyon kanalını kapatmaya kadar varan ağır yaptırımları göze almak zorunda kalacaktır.

 HEPSİ MERCEK ALTINDA

Yalnızca eleştiri konusu olan izdivaç programlarını değil, gündüz kuşağında kadınlara yönelik benzer programları da kapsıyor. Bu programlar da ihlal halinde aynı yaptırımlarla karşılaşacak.

Bir önceki yazımız olan 'Utanmazlar' Dizisinin Oyuncu Kadrosu Belli Olmaya Başladı! başlıklı makalemizde Poyraz Karayel final izle, Utanmazlar dizisi ve Utanmazlar dizisinin oyuncuları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz