evlilikleri-kurtaran-etkili-ipuclari

Evlilikleri Kurtaran Etkili İpuçları


Günümüzde evlilikleri sürdürmek ne yazık ki her zamankinden çok daha zor görünüyor. Ayrılığa ani bir adım atmadan önce ilişkinizi kurtarabilecek temel ipuçlarını değerlendirmelisiniz. Neler mi? Birlikte inceleyelim. 🙂 

Farklılıklarınızı Besleyin

Kabul etmelisiniz ki, kimse birbirinin aynısı olamaz. Evli bile olsanız bazı konularda farklı düşünüp, daha farklı hissetmeniz hem çok doğal bir durumdur hem de çok daha sağlıklıdır. Tartışmalarınızda anlaşamadığınız şeylerin üstünü kapatıp ileride tekrar karşınıza çıkmasına engel olmalısınız. Onun görüşünü sabırlı bir şekilde dinleyin. Eğer görüşü farklı ise bu farklılığa mutlaka saygı duyun.

Kusur Kapatmayın

Eşimize değer verirken yaptığı hataları görmezden gelmek, kusurlarını kapatmak veya bu hatalar hiç yokmuş gibi davranmak son derece yanlış bir tutumdur. Karşınızdaki kişiyi motive ederken, gözlerini gerçeklere kapatmasına sebep olmamalısınız.

Kendinizi Görmezden Gelmeyin

Uzun süreli ilişkilerde insan eşi ile beraber var olduğunu ve onun bir parçası olduğunu düşünmeye başlayacaktır. Bu ilişki sürecinde çok doğal bir durumdur. Fakat bu durum çoğu zaman kişinin kendini ihmal etmesine ve duygularını ikinci plana atmasına neden olur. Bu durum ise iki tarafında kişiliğini yıllar geçtikçe yıpratır ve ilişkiye zarar vermeye başlar.

Mutluluğun Yolu Sizden Geçer

Mutluluğunuzun en büyük kaynağı her zaman kendiniz olmalıdır. Bir çift beraber mutlu olsa bile, bireyler tek başlarına hem ayakta durmayı hem de kendilerini mutlu edebilmeyi asla ikinci plana atmamalıdır. Bu durum ister istemez kişide bağımlılık yaratır ve gittikçe çoğalan bir mutsuzluğa yol açar.

Karşınızdakine Değer Verdiğinizi Gösterin

Hayatımızı paylaştığımız insana tabi ki değer veririz. Fakat hayatın yoğun temposu içerisindeyken yıllar içinde bu değeri göstermeyi unutabiliriz. Oysa birkaç güzel söz, gönlü hoş eden iltifatlar ve küçük sürprizler yaparak kolay bir şekilde eşinizin gönlünü kazanabilir ve ilişkinizi daha da sağlamlaştırabilirsiniz.

Küçük Şeyleri Büyütmek Yaralayıcı Olabilir

Size oldukça önemsiz görünen ve hiç yaralayıcı bulmayacağınız şakalar veya yorumlar, bazı zamanlar karşınızdaki kişi için incitici olabilir. Ailesi ve arkadaşları ile ilgili yorumlarınız eşinize ağır gelebilir. Belki de yaptığınız bir şaka eşinizin alınmasına neden olabilir. Bu gibi detaylara her zaman özen göstermelisiniz.

Özür Dileme Alışkanlığı Edinin

Özür dilemenin erdem olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Kimse her durumda haklı değildir. Olaylara başka açılardan bakmayı deneyip haklılık durumunuz ile ilgili lütfen adil olmaya çalışın. Bu durumu kabullenip eşinizden samimi bir özür dilemek, ilişkiniz için çok olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Hatalarını ve Kusurlarını Kişisel Algılamayın

Eşinizin yaptığı veya sizin eşinizden yapmasını isteyip de yapmadığı hareketleri kendinize yönelikmiş gibi görmekten vazgeçmelisiniz. Kıyafetlerini çıkardığı yerde bırakıyor olabilir veya klozetin kapağını her seferinde kaldırmıyor olabilir. Bu hareketler inanın ki onun size karşı yaptığı şeyler değildir. Bu o kişinin genel kusurlarıdır. Bu davranışları kendinize yönelik görürseniz hem kendinizi ve hem de ilişkinizi yıpratırsınız. Yapmasını veya yapmamasını istediğiniz davranışları onu kırmadan açık bir ifade ile söyleyin.

Hayallerinizi Ertelemeyin

Evliliğiniz hayallerinizi ertelemenize neden olmamalıdır. Birbirinize destek olmalı ve gerçekleşmeyecek dahi olsa isteklerinin yanında olduğunuzu belli etmelisiniz. Eğer bu hayalleri desteklemek için elinizden gelen bir şey olursa da yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Güven En Büyük Hediyedir

Merak etmeyin; eşiniz sizi gerçekten çok seviyor, siz de onu tabi ki.  Fakat bir ilişkinin en önemli temeli unutmamalısınız ki her zaman güvendir. Güvenin zedelendiği ilişkilerde kurulan evlilik temeli sarsılır. Sevgi, güven duygusunun sonucunda gerçekleşen güzel bir hediyedir.

Bir önceki yazımız olan Psikolojinin Kısırlığa Etkisi başlıklı makalemizde evlilik, hamilelik ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

93
89 paylasim, 93 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı