evrim-teorisi-ve-darwin-müfredattan-cikarildi

Evrim Teorisi ve Darwin Müfredattan Çıkarıldı


Yeni müfredata göre, lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatında bulunan ‘Hayatın Başlangıcı ve Evrim’ ünitesi kitaplardan çıkarıldı. Ünitede, Charles Darwin’in Evrim Teorisi, ‘Evrimleşmenin bir sonucu olarak yeni türlerin oluşumunu ve türlerin değişimini, evrime etki eden faktörleri ve mekanizmaları ile açıklayan teori’ olarak anlatılmaktaydı.

İlim Ne Söylüyorsa Biz Onu Takip Edeceğiz

Evrim ünitesinin yerine ‘Canlılar ve Çevre’ başlıklı bir ünite eklendi. Canlılar ve Çevre ünitesinde öğrencilere, çevre şartlarının genetik değişimlerin sürekliliğine olan etkisi ele alınıyor. Bakan Yılmaz’a, fizik ve fen kitaplarında Evrim Teorisi ve Big Bang konularının çıkarıldığının sorulması üzerine, taslağın incelenmesi gerektiğini ve herkesin kendi görüşünü söylemesi gerektiği dile getirdi. Görüşlerin dile getirilmesinden sonra ise ortaya bir metin çıkacağını ifade etti. İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır, dedi. Buna ek olarak ilim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz, diyerek tavrını belli etti. Evrenin oluşumuna ilişkin Big Bang yani büyük patlama teorisinin fizik kitabında durduğunu belirtti.

TASLAK MÜFREDATTA BAŞKA NELER DEĞİŞTİ?

  • Yeni müfredata geçiş, 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıflar haricinde diğer sınıflarda kademeli bir şekilde olacak.
  • Derslerde yer alan gereksiz konular ayıklanacak ve içerikler hafifleyecek. Fakat ders saatleri azalmayacak. Aksine ders saatleri artabilir.
  • Yeni müfredata geçiş kademeli olacağı için TEOG sınavına, YGS ve LYS sınavına girecek öğrenciler yapılan değişikliklerden hiçbir şekilde etkilenmeyecek.
  • sınıfa konulacak yabancı dil, hazırlık sınıfının pilot uygulamasına önümüzdeki Eylül ayından itibaren 81 ildeki 500 okulda başlanacak. Sonraki yıl ise yaygınlaştırılacak.
  • ABD başta olmak üzere birçok ülkede uygulanan STEM Programı örnek alınmıştır.
  • Matematik içinde hayat bilgisi, Türkçe ve tarih dersi içinde kodlama kazanımı sağlanacak. Kodlama dersi 1. sınıftan 4. sınıfa kadar tüm derslerin içine yerleştirildi.

Bir önceki yazımız olan Lofoten Adaları Nasıl Bir Yerdir? başlıklı makalemizde kültür ve sanat, seyahat ve tatil hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

104
101 paylasim, 104 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı