Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2017

Facebook ve Google’ı Dolandıran Adam

Facebook ve Google’ı Dolandıran Adam

ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Asyalı olduğu bilinen bir tedarikçi aracılığı ile 100 milyon dolarlık dolandırıcılık gerçekleştiğini ve kurbanların iki önemli teknoloji markası olduğunu kamuoyuna duyurmuştu.

Dolandırılan o iki şirketin Facebook ve Google olduğu ortaya çıktı. Dolandıran ise fotoğrafını gördüğünüz Litvanya vatandaşı. Adalet bakanlığı firmaların isimlerini tam olarak açık etmese de, Fortune‘un paylaşmış olduğu bir habere göre dolandırıcılık mağduru olan firmalar Facebook ve Google firmaları. Söz konusu dolandırıcılık nedeni ile 100 milyon dolar tutarında bir vurgun gerçekleştiren Litvanya asıllı genç adam Evaldas Rimasauskas, Asya merkezli büyük bir tedarikçisinin e-mail, fatura ve şirket damgalarını taklit edip Facebook ve Google firmalarını 2013 yılında dolandırmayı başardı. Facebook sözcüsünün yapmış olduğu açıklamaya göre, olayın anlaşılmasının ardından gönderilen paranın bir kısmını geri almayı başaran sosyal medya devi Facebook, açılan soruşturma için güvenlik güçleri ile birlikte iş birliği içinde olacaklarını belirtti. Google firmasının da bu açıklamaya benzer bir açıklama yaparak sosyal medya devi Facebook firması gibi dolandırıcılık kurbanı olduğunu ve olayın anlaşılması ile hemen yetkililere haber verdiklerini açıkladılar. İddiaya göre Evaldas Rimasauskas kendisini Asya’daki yasal bilgisayar donanımları üreten şirketin yetkilisi olarak kurmuş olduğu tezgâh ile dolandırıcılığı gerçekleştirdi. Söz konusu üretici ile düzenli bir şekilde çalışan firmaların üst düzey yöneticilerine e-mail göndererek para talebinde bulundu. Amerikan firmaları da e-mail içerisindeki talimatları adım adım izleyerek Litvanya, Letonya, Güney Kıbrıs, Slovakya, Macaristan ve Hong Kong gibi ülkelerde bulunan banka hesaplarına on milyonlarca dolar para transferi gerçekleştirdi. Bu vaka, en üst düzey şirketlerde dahil olmak üzere, bütün firmalar için bir uyarı niteliğinde oldu. Onlarda siber suçluların kurbanı olabiliyor.

Savcılığa göre Evaldas Rimasauskas, hedefine aldığı şirketlerin antet, fatura, şirket kaşesi ve kontratlarının da sahtesini yapıp paranın ABD içerisindeki hesaplara akışını gizlemek istedi. Yetkililer, düzmece şirketin yönetim kurulunda yalnızca bir kişinin bulunduğunu ve isminin de Evaldas Rimasauskas olduğunu belirtti.

Bir önceki yazımız olan Ünlü İsimlerin Az Bilinen Koleksiyonları başlıklı makalemizde ünlülerin bilinmeyenleri, ünlülerin koleksiyonları ve ünlülerin hobileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz