facebookun-ergenler-uzerinde-etkisi

Facebook’un Ergenler Üzerinde Etkisi


İtiraf etmeliyiz ki; günümüzde her yaştan kadın ya da erkek artık sosyal medyanın herhangi bir mecrasında kendine yer bulmuş durumda. Günlük hayatımızda rutin olarak devam eden alışkanlıklarımızı bile etkisi altına alan sosyal medya özellikle ergenler üzerinde çok daha fazla bir etkiye sahiptir.

Genç veya yetişkin ayırt etmeksizin pek çok insanın hayatında oldukça önemli bir yer tutan Facebook’un ergenler üzerinde etkisi depresyon olarak sonuçlanabiliyor. Uzman psikolog ve psikiyatrlar tarafından yapılan araştırmaları inceledik ve bu rapora göre Facebook’ta vaktinin büyük bir kısmını harcayan çocukların ve ergenlerin depresyon belirtilerini göstermeye başladığını öğrendik. Fakat yine aynı rapora göre bu belirtilerin çok fazla olmadığını aynı zamanda gençlerin ve ergenlerin Facebook’ta vakit geçirmesinden dolayı arkadaşlarıyla bağlarının daha da kuvvetlenmesinde katkıda bulunduğunu gözlemledik. Elbette ki çağın gerisinde kalmamalı ve gelişen teknolojiye ayak uydurmalıyız. Fakat bunu yaparken aradaki o ince çizgiyi kaçırmamak gerekiyor. Gerçek dünya ile sanal dünya arasında kalan o ince çizgi özellikle ergenleri çok daha fazla ilgilendiriyor. Facebook’un ergenler üzerinde etkisi sadece depresyonla sınırlı kalmıyor. Bunun yanı sır sosyal paylaşım siteleri sebebi ile kıskançlığında ergenlerde ön plana çıktığı doğru. Başkalarının hayatlarını takip eden ergenler, gördükleri yaşam tarzlarını, gittikleri yerleri, hobilerini, kıyafetlerini hatta ve hatta takipçi sayılarını bile kıskanabiliyorlar. Ergenlerin okul ortamında popüler olma kavramına kapılıp sosyal medya sitelerinde çok sık vakit harcadıklarını gözlemliyoruz. Bazı ergenler arkadaş ya da takipçi sayılarının az olmasından dolayı sosyal çevrelerinde kendilerini ezik hissedebiliyor. Bu durum otomatik olarak gençler arasında adeta bir sosyalleşme rekabetini doğuruyor. Facebook’un ergenler üzerinde etkisi olumlu bir yöne doğru kaydırılmalı ve özellikle ebeveynler çocukları ile daha farklı aktivitelerde bir araya gelerek vakit geçirmelidir. İnternet kullanımını dengede tutmaya özen göstermesi gereken ebeveynlerin aynı zamanda çocuklarını yönlendirerek bilgisayardan çok daha farklı aktivitelere katılmaları için teşvikte bulunmalıdır.

İnternetin sınırsız ve hızlı dünyasına kapılan gençleri ebeveynler olarak biraz frenlemeli, aile ve sosyal çevre ile yapılan etkinliklerde onlara sorumluluk sahibi hissedebilecekleri rolleri sunmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Herşeye Gülümsemek başlıklı makalemizde gülümsemek, hayata gülümsemek ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

90
96 paylasim, 90 puan

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı