Film Türleri Nelerdir?


Film, sinema makinesiyle izleyiciye gösterilen yapıt demektir. Belli başlı film türleri vardır.

Film Türleri Nelerdir?

Film Türleri konularına göre, izleyicilerine göre ve formatlarına göre üç başlıkta incelenir. Konularına göre film türlerinde aksiyon filmi, belgesel filmi, bilim kurgu filmi, dramatik film, dini film, gerilim filmi, komedi filmi, korku filmi, macera filmi, müzikal film, politik film, pornografik film, propaganda filmi, romantik film, savaş filmi, spor filmi, suç filmi, tarihi film, western filmi, yaşam öyküsel film olmak üzere 22 tür vardır.

İzleyicilerine göre film türlerinde aile film, çocuk filmi, genç filmi, kadın filmi, lgbt filmi olmak üzere 5 çeşit tür vardır. Formatlarına göre film türleri animasyon film, bağımsız film, b film, dizi film, düşük bütçeli film, kısa film, kült film, renkli film, sesli film, sessiz film, siyah beyaz film, TV film, uzun metraj film, üç boyutlu film, yüksek bütçeli film, yer altı sineması olmak üzere 17 film türü vardır.

Komedi Film Nedir?

Komedi filmlerinin ana teması mizahtır. Bu tür filmlerin en büyük amacı insanları eğlendirmektir. Bu tür filmlerin sonu genellikle iyi bir son ile biter. Absürt komedi film, dini komedi film, kaba komedi film, kara komedi film, müzikal komedi film, romantik komedi film, politik komedi film, yanlışlıklar komedi filmleri, parodi film gibi birçok çeşidi vardır.

Korku Film Nedir?

Korku filmlerinin temel amacı izleyici korku ve dehşet duygusu yaşatmaktır. Bu türün karakterleri genellikle zombiler, canavarlar, vampirler ve seri katiller ve şeytani varlıklardır. Din ögesi oldukça fazla kullanılır. Her karakter tipinin belli bir yükseliş dönemi olmuştur. Cin filmi, yaratık filmi, hayalet filmi, gotik filmi, kurt adam filmi, işkence filmi, doğaüstü filmi, mumya filmi, şeytan filmi, vampir filmi gibi birçok çeşidi vardır.

Kısa Film Nedir?

Kısa filmler jenerik dâhil 40 dakikadan daha az olan filmlerdir. Reklamlar ve fragmanlar kısa film türüne girmezler. Animasyon filmlerde kısa film alanında önemli bir yere sahip bir çeşittir.

Bir önceki yazımız olan Kadın ve Erkek Farkını Mizaha Yansıtan 14 Görsel başlıklı makalemizde eğlence, erkek ve kadın hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

76
70 paylasim, 76 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı