fotograf-cekilmenin-yasak-oldugu-yerler

Fotoğraf Çekilmenin Yasak Olduğu Yerler


Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte her gün milyonlarca kişi fotoğraf çekilmektedir. Artık fotoğraf çekilmek adeta bir ata sporumuz haline dönüştü. Parkta, sahilde, okulda, evde, lunaparkta veya aklınıza neresi gelirse, etrafımıza baktığımız zaman insanların fotoğraf çekildiğini fark ediyoruz. Fakat fotoğraf çekilmenin yasak olduğu yerler olduğunu daha önce hiç duymuş muydunuz? Dünyadaki bazı ülkelerde öyle bir bölgeler bulunuyor ki, kim olursanız olun bu bölgelerde fotoğraf çekilmeniz veya fotoğraf çekmeniz kesinlikle yasaktır!

Hayal Caddesi ekibi olarak hem merakınızı dindirmek hem de dikkatli olmanızı sağlamak için fotoğraf çekilmenin yasak olduğu yerleri sizler için araştırdık. Emin olun, hiç aklınıza gelmeyen ülkeleri bile bu makalede göreceksiniz.

Güney Kore

Güney Kore’de fotoğraf çekilmeniz için aslında bir engeliniz yok, fakat bu ülkede kadınlar adeta dokunulmaz diyebiliriz. Yani fotoğraf karenize haberi olmadan bir kadını asla ama asla sokamazsınız. Eğer ki fotoğraf karenize giren kadın olursa veya bir kadının izinsiz fotoğrafını çekerseniz bu fotoğrafınızı paylaşmanız kesinlikle yasaktır. Paylaşırsanız ne mi olur? Eğer fotoğrafta görünen kadın şikayetçi olur ise sorgusuz sualsiz Güney Kore hükümetince 8 bin dolar para cezasına çarptırılırsınız. Ayrıca 5 yıla kadar hapis cezası alma olasılığınızda son derece yüksektir.

Japonya

Japonya, teknolojinin en çok geliştiği ve insanların devamlı fotoğraf çekildiği bölgeler arasındadır. Fakat Japonya’da tapınakların veya buda heykelleri önünde durup fotoğraf çekilmek yasaktır. Ayrıca Tapınakların veya buda heykellerinin tek başına fotoğraflarını çekmeniz de yasalar tarafından yasaklanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika’da çok sayıda askeri bölgesi bulunmaktadır. Mesela ABD 51. bölge başta olmak üzere, askeri alanlarda fotoğraf çekilmeniz kesinlikle yasaktır. Bunun yanı sıra Amerika’da herhangi birinin evini izinsiz çekemezsiniz. Eğer başka insanlara ait olan evlerin önünde fotoğraf çekilirseniz, bunun akabinde evin sahibi olan kişi sizden şikayetçi olur ise ceza yeme olasılığınız çok yüksektir.

İngiltere

İngiltere hükümeti insanların fotoğraf çekilmesi ile ilgili herhangi bir kısıtlama yapmamaktadır. Fakat Londra’daki herhangi bir devlet dairesinin veya anıtın fotoğrafını çekerseniz, çektiğiniz bu fotoğrafla sizde kalmak zorundadır. Eğer bu çektiğiniz fotoğrafları bazı kaynaklarda hele ki reklam afişlerinde kullanırsanız büyük cezalar almanız an meselesidir.

Kuzey Kore

Fotoğraf çekmenin yasak olduğu yerlerden bahsederken Kuzey Kore’yi nasıl da unuturuz, öyle değil mi? Kuzey Kore’de fotoğraf çekme tamamen yasaklanmıştır. Turistler bile yalnızca rehber eşliğinde gezebiliyor ve turda fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Bazı yerlerin fotoğraflarını çekmenizde kısıtlama yapılmasa bile, bu fotoğrafları mutlaka saklamalısınız. Neden mi? Gezi turlarından önce imza atmanız isteniyor. Aksi halde ciddi cezalara maruz kalırsınız.

Hollanda

Hollanda’yı her zaman özgürlüklerin ülkesi olarak tanırız. Ancak kısıtlama burada da mevcut. Nasıl mı? Amsterdam’daki Red Light District’te fotoğraf çekilirseniz birtakım cezalara maruz kalabilirsiniz. Polis ekipleri veya kamu görevlilerince Red Light District’te fotoğraf çekildiğiniz yakalanır ise yetkililer tarafından cihazınıza el konulabilir.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiğiniz zaman fotoğraf çekilirken dikkatli olmanız gerekiyor. Caddede, alışveriş merkezlerinde, eğlence yerlerinde veya sokaklarda resim çekebilirsiniz. Emir ailesini ilgilendiren hiçbir yerde fotoğraf çekilmemelisiniz. Emir ailesine ile ilgili herhangi bir konut ya da resmi kurumun önünde fotoğraf çekilme durumunda 1.500 dolara yakın cezai yaptırımlar bulunmaktadır. Bu cezanın haricinde çektiğiniz fotoğrafa göre 3 aya kadar hapis cezası bile alabilirsiniz. Bu yüzden fotoğraf çekilirken dikkatli olmanız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Dar Mutfaklarda Yer Tasarrufu başlıklı makalemizde dar mutfak için dekorasyon önerisi, dar mutfak sahiplerine öneriler ve dar mutfaklar için yer tasarrufu hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

96
93 paylasim, 96 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı