Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Fransa’da Aşırı Zayıf Mankenlere Çalışma Yasağı Getirildi

Fransa’da Aşırı Zayıf Mankenlere Çalışma Yasağı Getirildi

Fransa’da aşırı zayıf olan mankenlerin çalıştırılmasını yasaklayan yasa en sonunda yürürlüğe girdi. Yasa uyarınca mankenlik yapan kadınlara, sağlık durumlarının işlerini yapmaya uygun olup olmadığına dair doktor raporu alma zorunluluğu getirildi.

Fransız Sağlık Bakanlığı, çıkarılan bu yasanın beslenme bozuklukları ve ulaşılamayacak güzellik idealleri ile mücadele amacını taşıdığı için yürürlüğü konulduğunu belirtti. Doktorlar; boy, kilo ve vücut şekillerine dikkat ederek mankenlerin aşırı zayıf olup olmadığına dair karar verecek. Sağlıksız derecede zayıf olan mankenleri çalıştıran işverenlere ise 6 aya kadar hapis ve 75 bin Euro’ya varana kadar para cezası verilmesi uygun görüldü. Fransa’da çıkarılan bu yeni yasaya göre 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren mankenleri olduğundan çok daha zayıf gösteren fotoğraflara ise mutlaka rötuşlu ibaresi konulması zorunlu hale getirilecek. 2015 yılında Fransa Meclisi’nin kabul etmiş olduğu bu yasa tasarısının ilk halinde, mankenlere asgari beden kitle indeksi şartı getirilmesi, mankenlik ajanslarının büyük bir tepkisine neden olmuştu.

Beden kitle indeksi: yetişkinlerin kilolarının boylarına göre normal olup olmadığını gösteren bir parametredir.

Daha önce de İtalya, İspanya ve İsrail gibi ülkelerde de bu yasaya benzer yasalar çıkarılmıştı. Fransa’da anoreksiya rahatsızlığının yüzde 90’ı kadın olmak üzere 30 ila 40 bin kişiyi etkilediği belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Okan Bayülgen'e Miras Kaldı! başlıklı makalemizde Okan Bayülgen'in işletmesi, Okan Bayülgen'in cafesi ve Okan Bayülgen kafesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz