FSH-Hormonu-Yüksekliği

FSH Hormonu Yüksekliği


FSH hormonu yani ‘follikül uyarıcı hormon’ kadınlarda yumurtaları erkeklerde ise testisleri uyaran bir hormondur. FSH hormonu lutein yapıcı hormon ile birlikte yumurtaların gelişmesine katkıda bulunur.

FSH hormonu yüksekliği hamile kalma şansını azaltmaktadır. FSH hormonunun yüksek olup olmamasını adet döneminin 3. gününde yapılan test ile anlayabilmek mümkündür. Yapılan testte FSH değeri 10’un altında ise durumun normal olduğu görülür. Eğer FSH hormonu değeri 10’dan daha yüksek çıkarsa kişinin hamile kalma şansı azalacaktır. FSH hormonu 25’den büyük ise tüp bebek ve benzeri yollarla hamile kalma olasılığı azalacaktır. Bazı bireylerde ölçülen FSH hormonunda her ay farklı değerler çıkabilmektedir. Bu değerlerden en yükseği dikkate alınır. FSH hormonunun durumu ultrasonla da rahat anlaşılabilir. Ultrason yardımı ile yumurtalıklara bakılır. Kadında gitgide azalan yumurtalar ise FSH hormonunun yüksekliğini gösterir. FSH hormonu yumurta ve spermin oluşumunda etkili olduğundan dolayı FSH hormonu yüksekliği cinsel ilişkide isteksizliklere neden olur. Kadınlarda menopozun habercisidir. FSH hormonunun yüksekliğinin tam tersi yani düşük olduğu zamanlar ise ergenlikten önce ya da hipofiz bezi ile ilgili yaşanan sıkıntıların olduğu zamanlardır.

Bazı bireyler FSH hormonunun yüksekliğini düşürmek için yollar arar. FSH hormonu yaşlanma nedeni ile yükseldiği için artık spermler ve yumurtalar eski özelliklerini kaybeder. Fakat yaşlanmayı engellemek mümkün olmadığı için bu değeri de düşürmek mümkün olmayacaktır. Yapılması gereken tek şey bu hormon yükselmeden farklı yollar ile çocuk sahibi olunmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman başlıklı makalemizde gebelik ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

77
73 paylasim, 77 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı