Gaziantep’in Para Ağacı


Gaziantep Para Müzesi sahibi olan Esat Kaplan, yılbaşına özel olarak fıstık ağacını öyle bir hazırladı ki! 160 ülkeye ait para ile fıstık ağacını süsledi. Ağacın dallarında toplam 185 bin TL değerinde para bulunuyor.

Gaziantep Devri Alem Para Müzesi’nin sahibi Esat Kaplan, farklı milletlere ait 3 tona yakın para bulundurduğu müzesinde yılbaşı için fıstık ağacını hazırladı ve 160 farklı millete ait tarihi paralar ile süsledi. Ağacın etrafında gezen ziyaretçiler yaklaşık 160 ülkenin para birimini görme fırsatı buluyor. Tabi ki bu görüntü karşısında şaşkınlıklarını da gizleyemiyorlar.

Fıstık ağacının ülkenin en özel ağaçlardan biri olduğunu hatırlatan Esat Kaplan, dallardan sarkan para koleksiyonuna paha biçilemeyeceğini söyledi.

Esat Kaplan, gelen ziyaretçilerinin talepleri ve fikirleri ile böyle bir proje yapmaya karar verdiğini söyledi. Bu ağacın maddi değerinin para ile ölçülemeyeceğini ifade eden Esat Kaplan, 160 ülkenin tarihi parasının görülmeye değer olduğunu vurguluyor. Ağaçta bulunan tarihi paraların TL’ye çevrilmesi karşılığında 185 bin Türk lirasına eş değer olduğunu belirtti. Gaziantep’e dünyanın her yerinden yerli ve yabancı turist geliyor. Müzeye gelen turistler ağacı görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar ve ağacı çok beğeniyorlar. Ağacın yanında fotoğraf çektiren ziyaretçiler müze sahibine olumlu tepkilerde bulunuyor.

Eğer yolunuz düşerse kesinlikle bu ‘Para Ağacı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Gelsin para ağacı ile bol selfieler!

Hoşça kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Bu Havuzda Yüzmeye Cesaretiniz Var Mı? başlıklı makalemizde camdan havuz tasarımları, hotel hubertus havuzu ve seyahat hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
78 paylasim, 78 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı