gebelikte-asilama-yontemi

Gebelikte Aşılama Yöntemi


Günümüzde evli çiftlerin en sık karşı karşıya kaldığı sorunlardan biri bebek sahibi olamamalarıdır. Bu durumun birçok sebebi vardır. Üstelik bu duruma sebebiyet veren faktörler gün geçtikçe artarak devam etmektedir.

Kişilerin yoğun iş temposu ve stresli yaşam koşulları, düzensiz bir şekilde yapılan beslenme alışkanlıkları ve dengesiz cinsel deneyimler hem kadınların hem de erkeklerin kısır olma olasılığını gitgide daha fazla arttırmaktadır. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda hem kadınlar için hem de erkekler için sigara tüketiminin kısırlığa sebep olduğunu size tekrardan hatırlatmak isterim. Biraz kamu spotu gibi olacak ama sağlığınız için sigarayı bırakın. 🙂

gebelikte-asilama-yontemi-1

Korunmasız bir şekilde (prezervatif veya doğum kontrol hapları kullanmadan) yaşanan cinsel birlikteliklerde 1 yılın sonunda hamile kalma durumunun bir türlü yaşanmadığı çiftlerde kısır olup olmadıklarının anlaşılması için mutlaka doktor kontrolüne gitmeleri gerekir. Doktorun yönlendirmesi ile teşhis koyabilmek için gerekli olan tüm incelemeler yapılır. Yapılacak olan incelemelerde hem kadının hem de erkeğin muayene edilmesi ve gerekli tetkikleri yaptırması önemlidir. Sonrasında ise çiftlerin içinde bulunduğu problemler ya da gizli kalan problemler ortaya çıkarılır. Gebeliğin oluşması için yapılacak olan aşılama işlemi pek çok kısırlık vakalarında uygulanabilmektedir. Oldukça kolay, pratik ve nispeten ekonomik olan gebelikte aşılama yöntemi aynı zamanda risksiz bir uygulama olduğu için de çoğu zaman çiftlerin ilk tercih etmiş olduğu yöntemlerin başında gelir.

Erkek hastalarda düşük sperm sayısı ya da spermin hareketlilik oranında veya açıklanamayan kısırlıklarda gebelikte aşılama yöntemi kullanılabilmektedir.

Kadın hastalarda ise rahim ağzının anatomik problemleri ve sperme karşı antikor varlığının olması durumunda da gebelikte aşılama yöntemi kullanılmaktadır. Kadın hastada yumurtlamanın olmaması ya da yetersiz yumurtlamanın olması veya cinsel işlev bozukluklarının yaşanmasında da aşılama yöntemi tercih edilebilmektedir.

Gebeliğin oluşması için yapılacak olan aşılama tedavisi doğumhane koşullarında uygulanmaktadır. Bu uygulamayı ise uzman doktor ekibi hastaya yapacaktır. Gebelik oluşumu için aşılama tedavisinden faydalanmak isteyen kadın hastanın uygulama için gerekli olan tüm hazırlıkları yapılır. Aşılama yönteminin gerektirdiği tüm süreçler dikkatli bir şekilde hastaya uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde İnmemiş Testis Sendromu başlıklı makalemizde bebek, bebek sağlığı ve çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

81
80 paylasim, 81 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı