gebelikte-kilo-alinir-mi

Gebelikte Kilo Alınır Mı?


Anne olmak isteyen bayanların en çok merak ettiği konulardan biri de gebelikte kilo alınır mı? konusudur. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; içinizde büyüyen bir çocuk olduğu için doğal olarak o büyüdükçe belirli bir kiloya gelecek ve size de kilo aldıracaktır. Gitgide karnınız şişmeye başlayacak ve zamanla hareketlerinizde ağırlaşma olacak ve bu ağırlığı her geçen gün daha çok hissedeceksiniz.

gebelikte-kilo-alinir-mi-1

Gebelikte Kaç Kilo Alınır?

Gebelikte bebeğin kendi ağırlığı ile beraber eş adı verilen bebeğin beslenme ihtiyacını stoklayarak büyümekte olan onunla aynı ağırlıkta bir kesesi bulunmaktadır. Bu kese ise bebeğin büyümesine bağlı olarak eşit ve hatta biraz daha fazla ağırlık oluşturur. Bir bebek normal koşullarda 2,5 ila 5,5 kilo arasında doğmaktadır. Bebeği saran plasenta ve eşi ile birlikte ortalama 4 kiloluk bir çocuk doğuracaksınız o halde 10 ila 11 kilo arasında bir kilo alacağınızı öngörebilirsiniz. 13 ila 14 kiloya kadar şişmanlamak gebelikte oldukça normal bir durumdur. Bu kilo ortalamasından daha fazla alacağınız kilo ise bebeğin beslenmesi için sizlere göndermiş olduğu sinyallere kapıldığınızda biraz daha fazla gıda tüketmenize neden olacaktır.

Gebelikte Fazla Kilo Almanın Zararları Var Mıdır?

Gebelikte doğal kilo alımını aşarak fazla kilo almanız durumunda bazı faktörler sizin için problem oluşturacaktır. Neler mi?

# Gebelikte fazla kilo alırsanız bu kiloyu vermeniz bebeğin doğumundan sonra onu beslemek için belirli bir süre gebelik kilosu taşıyacak olmanız nedeni ile daha zor olacaktır.

# Gebelikte fazla kilo alırsanız ileri ki zamanlarda o kiloyu vermeniz sonucunda özellikle karın, kalça, basen, kol altları gibi hassas bölgelerde çatlak oluşumuna neden olabilirsiniz. Bu durum özellikle bikini ya da kısa elbiseler giymenizi engelleyecek kadar rahatsız edici bir görünüme sahip olmanıza neden olur.

# Gebelikte aldığınız fazla kilolar zamanla bel ve boyun gibi bölgelerde omurilik rahatsızlıklarına ve diz kapaklarında ağrılara sebep olacaktır.

# Gebelik sırasında alacağınız fazla kilolar karnınızın içerisinde büyümeye devam etmekte olan bebeğinizin de etkisi ile birlikte özellikle uyuduğunuz zamanlarda nefes almanızı zorlaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Rahim Kanseri Olan Kadınların %75'i Menopoz Döneminde başlıklı makalemizde kadın sağlığı, menopoz ve rahim kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
78 Paylaşım, 81 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir