gebelikte-kilo-alinir-mi

Gebelikte Kilo Alınır Mı?


Anne olmak isteyen bayanların en çok merak ettiği konulardan biri de gebelikte kilo alınır mı? konusudur. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; içinizde büyüyen bir çocuk olduğu için doğal olarak o büyüdükçe belirli bir kiloya gelecek ve size de kilo aldıracaktır. Gitgide karnınız şişmeye başlayacak ve zamanla hareketlerinizde ağırlaşma olacak ve bu ağırlığı her geçen gün daha çok hissedeceksiniz.

gebelikte-kilo-alinir-mi-1

Gebelikte Kaç Kilo Alınır?

Gebelikte bebeğin kendi ağırlığı ile beraber eş adı verilen bebeğin beslenme ihtiyacını stoklayarak büyümekte olan onunla aynı ağırlıkta bir kesesi bulunmaktadır. Bu kese ise bebeğin büyümesine bağlı olarak eşit ve hatta biraz daha fazla ağırlık oluşturur. Bir bebek normal koşullarda 2,5 ila 5,5 kilo arasında doğmaktadır. Bebeği saran plasenta ve eşi ile birlikte ortalama 4 kiloluk bir çocuk doğuracaksınız o halde 10 ila 11 kilo arasında bir kilo alacağınızı öngörebilirsiniz. 13 ila 14 kiloya kadar şişmanlamak gebelikte oldukça normal bir durumdur. Bu kilo ortalamasından daha fazla alacağınız kilo ise bebeğin beslenmesi için sizlere göndermiş olduğu sinyallere kapıldığınızda biraz daha fazla gıda tüketmenize neden olacaktır.

Gebelikte Fazla Kilo Almanın Zararları Var Mıdır?

Gebelikte doğal kilo alımını aşarak fazla kilo almanız durumunda bazı faktörler sizin için problem oluşturacaktır. Neler mi?

  • Gebelikte fazla kilo alırsanız bu kiloyu vermeniz bebeğin doğumundan sonra onu beslemek için belirli bir süre gebelik kilosu taşıyacak olmanız nedeni ile daha zor olacaktır.
  • Gebelikte fazla kilo alırsanız ileriki zamanlarda o kiloyu vermeniz sonucunda özellikle karın, kalça, basen, kol altları gibi hassas bölgelerde çatlak oluşumuna neden olabilirsiniz. Bu durum özellikle bikini ya da kısa elbiseler giymenizi engelleyecek kadar rahatsız edici bir görünüme sahip olmanıza neden olur.
  • Gebelikte aldığınız fazla kilolar zamanla bel ve boyun gibi bölgelerde omurilik rahatsızlıklarına ve diz kapaklarında ağrılara sebep olacaktır.
  • Gebelik sırasında alacağınız fazla kilolar karnınızın içerisinde büyümeye devam etmekte olan bebeğinizin de etkisi ile birlikte özellikle uyuduğunuz zamanlarda nefes almanızı zorlaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Yoganın Faydaları başlıklı makalemizde doğum, egzersiz ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

81
78 paylasim, 81 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı