gebelikte-sabah-bulantisi

Gebelikte Sabah Bulantısı


Kusmayla birlikte gelen bulantınız varsa erken gebelik belirtisi olabilir. Gebe kadınların %50-70’i gebelikte sabah bulantısı durumunu ilk 3 aylık dönemde yaşamaktadır. Bulantı çok normal bir durumdur ve gebeliğinizin sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

Sabah Bulantısını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

# Yatağınızın başucunda pirinç patlağı, tuzlu kraker ve bir parça çikolata bulundurun. Kalkmadan önce kan şekerinizi yükseltmek için uyandığınız anda bunlardan birini atıştırabilirsiniz.

# Boş mideden kaçınmak ve kan şekerinizi dengede tutabilmek için günde 3 öğün yerine 5-6 öğün tüketmeye çalışın.

# İçinizde gelişmekte olan bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına beslenme menünüze yeteri kadar protein ve kompleks karbonhidratlara yer vermeye çalışın.

# Beslenme uzmanlarının tavsiyelerine kulak verdik. Sabah bulantılarını önlemek için 50-100 miligram B6 vitamini alabilirsiniz. Doğum yapmadan önce hamileliğiniz süresince düzenli olarak vitamin almayı ihmal etmemelisiniz.

# Yağlı ya da baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

# Fazla sıcak ortamlardan ve terlemeden kaçının.

# Gün içerisinde yeterli oranda dinlenin.

gebelikte-sabah-bulantisi1-min

Bulantınıza Çare Arıyorsanız Bunları Yapın

# Bulantınız geldiği zaman kendinizi rahatlatın. Burnunuzdan nefes alıp ağzından nefes verin.

# Midenizi bulandıran yemek kokularından ve diğer kötü kokulardan uzak durun.

# Mideniz bulandığı zaman buz küpleri emebilirsiniz. Ya da taze bir limon dilimi yiyebilirsiniz.

# Dişlerinizi fırçalarken mideniz kalkıyorsa ve öğürüyorsanız, gün içerisinde öğünlerden sonra ağız çalkalama suyu ile ağız temizliğinizi sağlayabilirsiniz.

# Midenizdeki asidi nötr hale getirebilmek adına bir bardak süt ya da 2 adet kalsiyum tableti alabilirsiniz.

# Bulantılarınız için doğal bir çare arıyorsanız zencefili deneyebilirsiniz. Zencefili dilerseniz yaptığınız çaylara katabilir, dilerseniz de yediğiniz sebzelere rendeleyebilirsiniz.

# Papatya çayı da sabah bulantılarını önlemek adına birebirdir.

Tüm bu yaptıklarınıza rağmen şiddetli ve sürekli bir şekilde bulantılara maruz kalıyorsanız, zaman kaybetmeden uzman doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte Sabah Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Merak etmeyin! 9 ay boyunca bu zorlu durumla baş etmek zorunda değilsiniz. Hormon seviyelerinin biraz azalmaya başladığı 4. aydan itibaren sabah bulantılarınız sona erecektir.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde gebelik belirtileri, gebelik testi ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
77 Paylaşım, 81 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir