Geç Kalmadan Üreme Check-up’ınızı Yaptırın


Bebek sahibi olmayı erteleyenler ‘keşke’ dememek için uzman doktorlardan derlediğimiz bu bilgilere mutlaka bir göz atmalı. 20’li yaşlar, gebe kalınması için oldukça ideal bir yaş dönemidir. Bu dönemde aylık %25 olan gebe kalma şansı yaş ilerledikçe düşmeye başlıyor. Kadınların ideal üreme çağı, 20 ila 35 yaş arasıdır. 35 yaşından sonra kadının doğurganlığında azalma olur ve 40 yaşından sonra bu azalma gitgide hızlanarak 44 yaşında %1’e düşmektedir. Doğal gebelik ve tüp bebek tedavisi ile 30 yaşındaki bir kadının hamile kalma olasılığı %94 iken bu oran 35 yaşında yüzde %86’ya, 40 yaşında %64’e düşmektedir. 40 yaşında normal yollardan hamile kalamayan ve tüp bebek tedavisi uygulanan kadınların sadece %17’si hamile kalabilmektedir. Bebek sahibi olmayı ertelemeyin ve en kısa sürede üreme sağlığı ile ilgili gerekli olan tüm testlerinizi yaptırın.

İLERİKİ YAŞLARDA NASIL ÇOCUK SAHİBİ OLUNABİLİR?

Peki kadınların geç gebelik şansı nasıl artırılıyor? Bu durumun tek yolu, yumurta ve spermi dondurmak olacaktır. Birçok ülkede isteğe bağlı olarak yumurta dondurma işlemine izin verilmektedir. Türkiye’de ise kanser hastalarına, üreme organları ile ilgili ameliyat geçirmek zorunda olan erkeklere ve kadınlara üreme hücrelerini dondurma izni kanunlar ile birlikte verilmektedir. Fakat hala geç yaş evliliklerinde üremenin korunmasına kanunen izin verilmemektedir. Yönetmelik değişirse Türkiye’deki merkezlerde bu hizmeti vermeye başlayacak. Kadınlar gebelik yüzdelerinin düşmesi, yumurtanın yaşlanmasına bağlı olduğundan dolayı yumurtalarını dondurmayı talep edebilecek hakka sahip olacaklar. Eğer yumurta korunabiliyorsa rahim yaşlanmadığı için kadınlar 50 yaşında bile çocuk doğurabilecek noktaya gelebiliyor. Yumurtanın yaşlanmasının durdurulması için tek yol var, o da yumurtaların dondurulması işleminin yapılması.

ÜREME CHECK–UP’I NEDEN ÖNEMLİ?

Üremede check–up kavramının artık gelişmesi ve kişilerde yerleşmesi gerekiyor. Eğer çocuk yapmayı planlıyorsanız başınıza gelebilecek her türlü kötü sürprizleri önceden engellemeniz gerekmektedir.

HANGİ TESTLER YAPILMALI?

Kadında yumurtalık deposunu ortaya çıkaran, erkekte ise spermin durumunu belirleyen çok basit testler vardır. Teknolojinin gelişmesi ile artık gerçek bilgiye en doğru haliyle ulaşılabilmesi mümkün oluyor. Anti Müllerian (AMH) adlı hormonun yumurtalığın içindeki yumurta kapasitesini ortaya koyar, kadının menopoza girme yaşını da yaklaşık olarak söyler. Bu testin en önemli özelliklerinden biri de kadının adet döneminin herhangi bir zamanında yapılabiliyor olmasıdır. Erkeklerde yapılan sperm testi ise kadınlara yapılan AMH testi gibi erkeğin üreme kapasitesi ile ilgili detaylı bilgiler vermektedir.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Antibiyotik Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde erkek sağlığı, kadın sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

102
99 paylasim, 102 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı