gece-acliginizi-bastirmaniza-yardimci-besinler

Gece Açlığınızı Bastırmanıza Yardımcı Besinler


Su

Bazı zamanlar vücut susuz kaldığı zaman gösterdiği belirtiler, açlık ile aynı olabilmektedir. Bu yüzden gece acıktığınızı hissederseniz ilk olarak 1-2 bardak su için. Hatta suyunuza biraz lezzet katmak için, içine dilimlenmiş limon atabilirsiniz. Suyunuzu içtikten sonra 10 dakika bekleyin. Eğer hala kendinizi aç hissediyorsanız, o zaman diyet dostu yiyecek ve içeceklerden faydalanabilirsiniz.

Süt

Sütün içeriğindeki amino asitler vücudunuzu uykuya hazırlar. Bu nedenle gece içeceğiniz az yağlı bir süt, vücudunuzda seratoninin artmasını sağlayacağı için kolaylıkla uykuya geçmenize yardımcı olur. Ayrıca içeceğiniz bir bardak süt içerdiği D vitamini ve kalsiyum sayesinde kemiklerinizin güçlenmesini sağlar.

Ceviz

Antioksidan açısından zengin olan ceviz, lifli bir yemiş olması nedeniyle uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca ceviz kan şekerinizi dengelemek ve seratonin üretimini artırma konusunda da yardımcıdır. Bu yüzden gece acıktığınız zaman uykunuzu kaçıracak şeker oranı yüksek şeyleri tüketmek yerine, birkaç tane ceviz yemeği tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Patlamış Mısır

Geceleri açlığınızı bastırmak için iyi bir tercih olacaktır. Fakat tuz konusunda dikkatli olmalısınız. Bu tahıl hafif olduğu için gece açlığınızı bastırdıktan sonra midenizi rahatsız etmeyecektir.

Sebzeler

Gece acıktığınız zaman sebze yemek iyi bir alternatif gibi görünmüyor olsa bile, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan sebzeler, gece boyu vücudunuzun kendini iyileştirebilmesi için doğru bir tercih olacaktır. Aynı zamanda gece sebze yemeği tercih ederseniz, sabah kalktığınız zaman kendinizi daha az susamış hissedersiniz.

Tahıllar

Lifli besinler daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu nedenle gece acıktığınız zaman yulaf ezmesi gibi tam tahıllı ürünleri tüketmeniz hem çabuk doymanızı sağlar hem de gereksiz kalori almanızı engeller. Ayrıca rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Hindi

Kalorisi az olan hindi eti aynı zamanda uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Gece acıktığınız zaman lezzetli bir şeyler yemek isterseniz, ufak bir parça hindi etinin üzerine az yağlı kaşar koyup yediğiniz zaman açlığınızı bastırabilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Gıdaların Vitamin Değeri Nasıl Korunur? başlıklı makalemizde besinlerin değerini korumak ve vitamin değerini korumak hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

109
106 Paylaşım, 109 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir