Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2017

Geçmişte Hanımların Mutfakta Kullandığı Retro Ekipmanlar

Geçmişte Hanımların Mutfakta Kullandığı Retro Ekipmanlar

Mutfakta eski ve güzel günlerinizi hatırlatacak 10 retro mutfak eşyasını görmeye hazır mısınız bakalım? Yemek yaparken aslında tek ihtiyacımız olan şey bize vakit kazandıracak mutfak aletleridir. Her ne kadar günümüzde birden fazla mutfak yardımcısı olan aletlerimiz olsa da, geçmişte ev hanımlarının kullandığı mutfak eşyaları bizimkiler kadar iddialı değillerdi. Fakat onların da o dönem için büyük yardımcı oldukları ortada. İşte geçmişte hanımların mutfakta kullandığı retro ekipmanlar

KURABİYE KALIBI

Bu mekanik kurabiye kalıbı, bir hamur tabakasının üstünde sürüklendiği zaman yuvarlanarak dilimleme özelliğine sahiptir.

KİRAZ ÇEKİRDEĞİ AYIKLAYICISI

İlk bakışta, bu karmaşık makinenin kiraz çekirdekleri için kullanıldığını tahmin edemediniz öyle değil mi? Bu alet yanlardaki tutmaçları sıkarak, meyveyi sıkıştırıyor ve metal çubuk yardımı ile çekirdeğin kolay bir şekilde çıkmasını sağlıyor.

PAKET MANDALLARI

Mutfakta ağzı açık malzemeleri taze tutabilmek için kullandığımız mandallar eskiden bu kadar modern görünümlü değildi tabi ki. İşte o dönemler büyük bir buluş olarak görülen ağız tutucunun fotoğrafı! Bu mandal gibi olan alet o dönemlerde büyük bir buluş olarak görülmüştü.

YUMURTA KESİCİ

İnsanlar haşlanmış yumurtaları dilimlemek için bu metal aleti kullanırlardı.

BUZ KIRICI

Şimdilerde buzdolapların neredeyse hepsinin buz kırıcı özelliği bulunuyor. Fakat geçmişte insanlar kendi buzlarını bu aletle kırıyorlardı.

FINDIK KIRICI

Fındığın sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu biliyoruz, fakat kabuklarını kırmak herkes için kolay bir iş olmayabilir. İşte bunun için eski zamanlarda insanlar fındık kırmak için bunu kullanıyordu.

DONDURMA SANDVİÇ KALIBI

İki kurabiye arasına dondurma koyup büyük bir keyif ile yemek kadar güzel bir şey olabilir mi sizce? İşte eski insanların keyiflerine bu kadar düşkün olduklarını kanıtlayan bir alet. İki kurabiye arasına dondurmalı sandviç yapmak için bile kalıpları varmış.

MISIR TANE AYIKLAYICISI

Eski zamanlarda yabancıların mutfağında mısırları püre haline getirip krema ile karıştırarak servis etmek çok popüler bir yemek kültürü idi. Mısırı tane tane ayırmak için de bu pratik aleti kullanıyordu.

DİLİM TURTA KESİCİ

Ev hanımları her dönemde pratik olduğunu kanıtlamış diyebilirsiz. İşte karşınızda muhteşem bir turta kesici! Bu alet sayesinde ev hanımları misafirlerine tatlılarını çok daha düzgün dilimler ile ve çok daha hızlı bir şekilde servis edebiliyorlardı.

KEK KESİCİ

Eski zamanlarda hanımların kek dilimlerini düzgün bir şekilde kesmek için bile ayrı bir alet kullandıklarını biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız, artık öğrendiniz.

Sevgiyle kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Silika Jelleri Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde silika jel nedir, silika jel ne işe yarar ve silika jel nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz