Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Gençlik İlacı Farelerden Sonra İnsanlarda Denenecek Mi?

Gençlik İlacı Farelerden Sonra İnsanlarda Denenecek Mi?

Hollanda Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nde geliştirilen bir ilaç sayesinde farelerin bazı organlarının yaşlanma süreci geriye çekildi.

İlaç farelerin tüylerini yeniden çıkartırken, aynı zamanda kuvvetlerini artırdı. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını da düzeltti. Araştırmayı yapan ekip, bir dizi güvenlik testinden sonra aynı ilacı insanlar üzerinde denemeyi planlıyor. Çalışma, vücudun bölünme yeteneğini kaybetmiş yaşlı hücrelerden arındırılmasını temel alıyor.

İnsan yaşlandıkça hücrelerde DNA hasarı oluşuyor ve bu hasar belli bir zaman sonra tamir edilemiyor. Bu aşamada hücreler ya kanserleşiyor ya da kendi kendini yok ediyor. Bazen de hücresel yaşlanma adı verilen yarı faal duruma geçiyor. Daha önce yaşlanan hücrelerin nötr ve zararsız olduğu, fakat hiçbir biyolojik katkısı olmadığı düşünülmekteydi. Fakat son 10 yıl içinde yapılan deneylerde, bu hücrelerin yaşlanmaya bağlı hastalıklarda önemli bir rolü olduğu ve iltihaplı eklem romatizması, katarakt, tıkalı damarlarda daha yüksek miktarda yaşlı hücre konsantrasyonu görüldüğü saptandı. Fakat enflamasyona sebep olan kimyasallar salgılayan bu hücreler, yaraların iyileşmesine ve tümörlerin durdurulmasına yardım ediyor. Geçtiğimiz yıl fareler üzerinde yapılan bir deneyde, yaşlı hücrelerin kendi kendilerini yok ettikleri görülmüştü. Bu yöntem sayesinde farelerin ömrü 5’te 1 oranında uzamıştı.

Yapılan son çalışma, ilk kez yaşlı hücrelerin kaldırılması ile yaşlanmanın geciktirilmesinden ziyade, doğrudan tersine çevrilmesinin mümkün olabileceğinin sinyallerini veriyor. Çalışmada kullanılan peptid molekülü bu hücreleri hedef alarak işleniyor. Kimyasal dengeleri bozularak hücrelerin öldürülmesi sağlanıyor. Sonuçları Tıp dergisi Cell’de yayımlanan araştırmaya göre ilaç, hızlı yaşlanmaları için genetikleri değiştirilen ve doğal olarak yaşlanan 2 fare grubu üzerinde denendi. 10 ay boyunca farelere haftada 3 kez peptid molekülü verildi. 10 gün içinde, farelerin yeniden tüyleri çıktı. 3 hafta sonra farelerin fiziksel gücü arttı. Yaşlı fareler, ilaç verilmeyen hemcinslerine göre çarkta 2 kat daha fazla koştu. 1 ay sonrada farelerin böbrek fonksiyonları normale dönmeye başladı.

Şimdi güvenlik testleri kapsamında ilacı agresif bir beyin tümörü türü olan glioblastoma multiforme hastalarında denenmesi planlıyor. Bu hastalıkta, kanserli hücreler yaşlı hücrelerinkine benzer özellikler taşıdığından dolayı peptid molekülün bu hastalık için muhtemel bir tedavi yöntemi olabileceği öngörülüyor.

Bir önceki yazımız olan Erkan Petekkaya Neden Ameliyat Oldu? başlıklı makalemizde Paramparça son bölüm izle, Paramparça final ve Paramparça final izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz