gidalarin-vitamin-degeri-nasil-korunur

Gıdaların Vitamin Değeri Nasıl Korunur?


Sebze ve meyveleri şiddetli bir şekilde akan suyun altında yıkamayın: Sebze ve meyvelerin içeriğindeki bazı vitaminler suda çözünebiliyor. Bu sebeple sebze ve meyveleri şiddetli bir şekilde akan suyun altında uzun süre yıkamamalısınız. Hızlı akan su, yüzey bulunan oksijenin kaybına neden olur ve yiyeceklerin besin değerini düşürür. Ayrıca sebzeleri yıkarken bütün olarak suya basmalısınız. Sebze ve meyveleri doğradıktan sonra suya bastığınız zamanda vitamin değerini öldürmüş oluyorsunuz. Sebzeleri pişirirken ise tencereye çok fazla su eklemeyin. Sebzeleri çok az su ile veya buharda pişirmeyi tercih etmelisiniz.

Sebzeleri daha büyük parçalara bölün: Sebzeleri pişirmeden önce büyük parçalar halinde, hatta mümkünse elinizle bölün ya da bıçakla daha büyük kesin. Sebzeleri küçük parçalar halinde bölmek ya da kesmek alan yüzeyini arttırmaktadır. Alan yüzeyi ne kadar artar ise vitamin kaybı o kadar fazla olur.

Sebze ve meyveleri genellikle çiğ tüketin: Sebze ve meyveleri pişirerek tüketmeyi tercih ediyorsanız mümkün olduğunca kısa sürede ve diriliğini koruyacak şeklide pişirmelisiniz. B ve C vitamini gibi vitaminler ısı ile kolayca kayba uğrar. Lahana, brokoli, bamya, ıspanak ve karnıbahar gibi sebzeleri 10 dakika boyunca pişirmelisiniz. Fasulye için 20 dakika pişirme süresi yeterli olacaktır.

Pişirme suyunu asla dökmeyin: Sebze, makarna ve kurubaklagil yemeklerinin pişirme sularını dökmeyin. Neden mi? Pişirme sularını çorbalara, yemeklerinize ya da soslara ekleyerek yemeklerinizin besin değerini arttırabilirsiniz.

Yemek pişerken tencerenin kapağını mutlaka kapatmalısınız: Özellikle sebze yemeklerini pişirirken tencerenin kapağını daima kapalı tutmalısınız. Bu sayede buhar kaybolmaz ve yemeğin pişme süresi çok daha kısa olur.

Yemeğe soda eklemeyin: Sebzeleri pişirirken soda eklemeden pişirmelisiniz. Pişirme esnasında eklenen soda, sebzelere çok daha yeşil bir renk kazandırsa da, bazı vitaminlerde kayıplara neden olmaktadır.

Sebze ve meyvelerin tüketilebilen kabuklarını çöpe atmayın: Eğer onları soymanız gerekiyor ise mümkün olduğunca ince soymaya çalışın. Vitamin ve mineral gibi sağlıklı maddeler, sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda ya da kabuğun hemen altındaki kısımlarda bulunmaktadır.

Kızartma yaparken yağları yakmayın: Eğer bu yağlar uzun süre boyunca yüksek ısıya maruz kalırsa vücut için zararlı maddeler oluşturabilmektedir. Besinlerin yüksek sıcaklıkta kızartılarak yenmesi sağlık açısından çok zararlıdır. Aynı zamanda bu yiyecekleri fazla tüketmek şişmanlığa neden olur ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini arttırır.

Tatlıya şekerini piştikten sonra ekleyin: Sütlü tatlı pişirirken şekerini ateşten alırken eklemelisiniz. Pişirme esnasında eklenen şeker ile sütün proteini birleştiği zaman protein kaybı oluşmaktadır.

Yoğurdun suyunu asla çöpe dökmeyin: Yoğurdun suyunun süzülmesi ya da bekletme sırasında oluşan yeşilimsi suyunun atılması vitamin B2 kaybına neden olmaktadır. Bu yüzden bisküvi, pasta, ekmek mayalandırma ve çorba yapımında değerlendirilmesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kabukları Faydalı Olan Gıdalar ve Kabuklarının Faydaları başlıklı makalemizde pratik bilgiler, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

96
93 paylasim, 96 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı