gizemli-yonaguni-aniti

Gizemli Yonaguni Anıtı


30 yıl önce deneyimli dalgıçlar, denizin dibindeki çekiç cinsi balıkları görebilmek amacı ile Japonya kıyılarında araştırma yapıyordu. Bir anda hiç beklemedikleri başka bir şey ile karşılaştılar! Denizin dibinde yer alan ve sonrasında Japonya’nın Atlantis’i unvanına sahip olan devasa bir yapı…

Yonaguni Anıtı, keşfedildiği günlerden bu yana hâlâ inceleniyor ve sırrı çözülmeye çalışılıyor. Anıtla hakkında akıllardaki en büyük soru işareti ise yapının doğal olup olmadığı… Acaba insanlar tarafından mı inşa edildiği? Veya işin içinde uzaylıların parmağın mı var? Kil taşı ve kum taşından bir araya getirilmiş olan bu gizemli anıtın uzunluğu 150 m, genişliği 40 m, yüksekliği 27 m’dir.

Rykukyus Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Masaaki Kimura, bu gizemli yapının insan eli ile inşa edildiğini düşündüklerini belirtti. Profesör Masaaki Kimura’ya göre, bu gizemli yapı eski uygarlıkların elinden çıkmış gibi görünmekte.

Aynı zamanda bu gizemli yapıya Yonaguni Adası kıyılarında rastlanılmış olmasının da anlamlı olduğu vurgulanıyor. Neden mi? Çünkü bu adanın milattan önce 2500 yıllarına dayandığı tespit edilmiş. Nasıl mı? Barınakların, taş aletlerin, çömleklerin ve büyük ocakların rastlandığı bir anıttan bahsediyoruz. Anıtın üzerinde rastlanan ayak izi benzerinde şekiller de profesörün bu teorisini güçlendirir nitelikte.

Fakat keşfedilen tüm bu bulgular, o dönemde bu kadar görkemli bir anıtın inşa edilmesinin mümkün olamayacağını kanıtlar nitelikte. Bu şekilde düşünen jeolog Robert Schoch, bu gizemli ve devasa yapının tam anlamıyla doğal bir oluşum olduğuna inandığını belirtiyor.

Çünkü jeolog Robert Schoch’a göre, eğer bu anıt insan yapımı olarak ortaya çıkmış olsaydı, hâliyle suyun üzerinde yer alması gerekirdi. Bu anıtın karaya inşa edilmiş olması için ise en az 8000 yıl öncesine ait olması gerekirdi. Fakat keşfedilen bu yapı o kadarda eski değildi. Ayrıca jeolog, yapının ana kaya ile bütünleşik olduğu için inşa edilmiş olamayacağını savunmaktadır.

Anıtın hiçbir bölümü ayrı kaya parçalarından oluşmamaktadır. Bu durumda parçaların belirli bir düzene göre yerleştirilmemiş olduğunu göstermektedir. Yapının üzerindeki ayak izi benzeri şekiller ve terasa benzer bölümlerse, doğal dalga hareketleri ve gelgitler sonucunda oluşmuş olabilir. Fakat yapılan bu varsayımlar kimileri için hiç mantıklı bulunmamaktadır.

Bazılarına göre keşfedilen bu gizemli yapının deniz altında yaşamakta olan uzaylılar tarafından inşa edildiği söylenmektedir. Bu fikrin elbette ki hiçbir dayanağı bulunmamaktadır. Dünyamız üzerinde açıklanamayan birçok olayda olduğu gibi, işin içine uzaylı teorilerinin karıştırılmasına alışkınız. Şimdiye kadar sözünü ettiğimiz fikirler arasında en mantıklı varsayımın hangisi olduğunu sorsak, kişiden kişiye değişiklik göstereceğini biliyorum. Ortaya atılan tüm bu fikirlerin üzerine yapılabilecek tartışmaların sona ermesi mümkün gibi görünmüyor.

Son 30 yıldır devam eden araştırmaların bitirilmesi ve kişiden kişiye değişmeyecek bilgilerin elde edilmesi için ise biraz daha sabır gerekiyor. 😉

Bir önceki yazımız olan Böcek Yiyen Ülkeler başlıklı makalemizde eğlence, kültür ve sanat ve listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

79
74 paylasim, 79 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı