goz-cevresini-genclestiren-etkili-yontemler

Göz Çevresini Gençleştiren Etkili Yöntemler


Gün içerisinde yaşanılan yoğunluk, stres, uykusuzluk ve elbette zamanın etkisinin de yansıması ile birlikte öncelikle göz çevresi etkilenmektedir. Göz çevresi bakımını ihmal ettiğinizde göz altı torbaları, kaz ayağı kırışıklıkları, göz altı morlukları gibi problemler belirmeye başlamaktadır.

Göz çevresi bakımınızı elbette kremler ve güvendiğiniz bakım ürünleri ile gerçekleştirebilirsiniz ancak evde hazırlayabileceğiniz malzemelerle göz çevresi bakımınızı doğal yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Kendiniz kısa bir zaman ayırın ve bakımınızı rutin hale getirerek güzelliğinizden ödün vermeyin.

Göz altında oluşan halka ve morluklar da etkili bakımlar

1# Badem Yağı: Uyumadan önce 15 dakikanızı ayırarak göz halkalarının üzerine hafifçe 1-2 damla badem yağı sürün ve dikkatli bir şekilde masaj yaparak badem yağının emilmesini sağlayın ve durulamadan uyuyun. Sabah kalktığınızda soğuk su ile durulayın ve göz altı halkaları geçinceye kadar her akşam uygulamaya devam edin.

2# Patates: Göz altında oluşan morlukları çiğ patatesin renk açma özelliği ile kurtulabilirsiniz. Bunun için çiğ patatesin suyunu elde etmelisiniz ve en basit yöntemi patatesin kabuklarını soyduktan sonra patatesi rendeleyin ve rendesini sıkarak suyunu ufak bir kase içerisine sıkın. Elde ettiğiniz çiğ patates suyunu bir pamuk yardımıyla gözlerinizi kapatarak üzerine uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. 3-4 hafta süre ile her gün düzenli olarak uygulayın.

3# Salatalık: Cilt bakımında ve göz çevresi bakımında en bilindik yöntemlerden olan salatalığı bir de limon ile deneyin. Bir yemek kaşığı salatalık suyu ve bir yemek kaşığı limon suyunu iyice karıştırın ve dikkatli bir şekilde ufak bir pamuk yardımıyla göz altı morluk ve halkalarınızın üzerine uygulayın ve 20 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Düzenli olarak bir hafta boyunca uygulama sonucunda etkisini fark edeceksiniz.

Kaz ayağı kırışıklarında etkili bakımlar

1# Süt: Cildin kolajen oluşumunda etkili olan süt aynı zamanda içeriğindeki glikolik asit ile cildin ölü hücrelerden arındırılmasına yardımcı olur. Sütü günlük olarak tüketmenizin yanı sıra ufak bir pamuğu süte batırarak göz çevrenize sürüp 10 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. Sabah ve akşamları göz çevrenize uygulayabilirsiniz.

2# Yumurta Beyazı: Cildin sıkılaşmasında son derece etkili olan yumurta beyazını kaz ayağı kırışıkları için mutlaka denemelisiniz.  1 adet yumurta beyazını köpürene kadar çırpın ve bir pamuk ile göz çevrenize uygulayın ve 10 dakika kadar bekletin. Temizlemek için bir parça pamuğu soğuk suya batırarak göz çevrenizi temizleyin. Haftada iki kez yumurta beyazını göz çevrenize uygulayabilirsiniz.

3# Aloe Vera: Kırışıkları gidermede en etkili yöntemlerden biri olan aloe vera antioksidan özelliği ile kırışıklara neden olan serbest radikallerle savaşmada etkilidir. Cildin doğal nem dengesini kazanmasında ve cildin ışıldamasında da etkilidir. Göz çevrenize uygulamak için bir adet aloe vera yaprağından elde ettiğiniz jeli uyumadan önce göz çevrenize sürün ve sabah soğuk su ile durulayın. Bu uygulamayı 1 ay boyunca uygulayabilirsiniz.

Göz altı torbalarında etkili bakımlar

1# Siyah ve Yeşil Çay: Sallama olarak demlediğiniz yeşil çay veya siyah çay torbalarını yarım saat boyunca buzdolabında beklettikten sonra göz kapaklarınızın üzerine koyun ve 15 dakika boyunca bekletin. Göz şişliklerine ve göz kızarıklarında en etkili yöntemlerdendir. Gün içerisinde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

2# Soğuk Kaşık: En etkili yöntemlerden biri olan metal için 8 adet yemek kaşığını yarım saate yakın soğuması için buzdolabına bırakın ve kaşığın oval kısmını göz altında oluşan torbaların üzerine hafifçe bastırın ve kaşık ısınana kadar bekleyin ve diğer kaşığı buzdolabından alarak işlemi tekrarlayın. Hem kılcal damarları rahatlatan bu yöntem aynı zamanda göz çevrenizin sıkılaşmasında da yardımcıdır.

Bir önceki yazımız olan Cildinizi Şımartacak 9 Cilt Bakım Maskesi başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt maskesi ve doğal cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

105
98 Paylaşım, 105 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir