gribe-karsi-etkili-besinler

Gribe Karşı Etkili Besinler


Kırmızı Lahana

Sağlık deposu olan kırmızı lahana, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu koruyan bir besindir. Beynin ve kalbin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan kırmızı lahana özellikle kansere karşı oldukça etkilidir. Ayrıca kırmızı lahananın C vitaminin antioksidan özelliğini ikiye katladığı bilinmektedir. Kısacası kırmızı lahana tüketerek vücut direncinizi arttırabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Salatalara katarak ya da turşusunu yiyerek lezzetle tüketebilirsiniz.

gribe-karsi-etkili-besinler-1-min

Zencefil

Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken bir besin daha! İsterseniz yemeklerine ya da salatalarınıza rendeleyin, isterseniz de bitki çayınıza ekleyin. Zencefil mide bulantısına iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda kansere karşı koruyucu olan zencefil, grip ve soğuk algınlığına karşıda birebirdir.

Turunçgiller

Turunçgillerin içeriğinde limon gibi bolca C vitamini bulunur. Sigara kullanan kişilerin grip olma riski daha fazla olduğu için bolca turunçgil tüketmesinde yarar var. Unutmayın ki burada önemli olan portakalın suyunu sıkıp içmek değil, bizzat o portakalın kendisini tüketmeniz olacaktır.

gribe-karsi-etkili-besinler-2-min

Kemik Suyu

Kemik suyunun faydalarını büyüklerimizden sık sık duyduk. Kemik gelişimini destekleyen kemik suyu aynı zamanda kemik erimesine karşıda önleyici bir besindir. Eğer tükettiğiniz kemik suyu eklem kemiklerinden elde edilmişse faydası iki kat daha artacaktır. Grip olmak ve yataklara düşüp hastalanmak istemiyorsanız D vitamininizi yüksek tutmanız gerekir. D vitamini ise en çok sakatatta ve kelle paça da bulunur. Bu demek oluyor ki, kış aylarında sofranızda bu besinlere daha fazla yer vermelisiniz.

Yeşil Çay

Her derde deva yeşil çay sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı vücut direncini arttıran ve koruyan bir besindir. Yine bolca yeşil çay içmek için bir sebebiniz oldu.

Limon

İçeriğindeki zengin C vitamini sebebi ile olmazsa olmazlardan biri olan limonu en kolay şekilde, sabahları yarım limon suyunu aynı miktarda bulunan su ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Elbette ki salata ve çorbalarınızdan eksik etmeyin.

Bal

Sadece ağzınızı tatlandırmak için değil, sağlığınızı korumak için de bal oldukça önemli bir yere sahiptir. Soğuk algınlığı ve öksürük gibi rahatsızlıklarda doğal bir iyileştirici görevindedir. Balı dilerseniz kahvaltılarınızda, dilerseniz de çaylarınızda kullanarak tüketebilirsiniz.

Gribe karşı etkili besinler bunlar… Sizde hemen alışverişe çıkın ve bu kış için grip kovucu besinlerinizi depolayın.

Bir önceki yazımız olan Soğanın Bilmediğiniz Faydaları başlıklı makalemizde sağlık, sağlıklı beslenme ve soğanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

82
80 Paylaşım, 82 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir