guatr-hastaliginin-tedavisi

Guatr Hastalığının Tedavisi


Türkiye’de yüzde 40 oranında görülen guatr hastalığının en önemli nedeni iyot eksikliğidir. Her hastalıkta olduğu gibi guatrda da erken teşhisin büyük bir önemi vardır. Guatr hastalığının tedavisi ise ilaçlarla ve ameliyatla yapılmaktadır.

Tiroit bezi gibi önemli bir organın çalışma düzeninin bozulması bütün sistemde birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Vücudun çalışma ritmini etki eden bu hormon, fazla üretildiği taktirde vücudun çalışma hızını artırır. Az üretildiğinde ise vücudun çalışma hızını yavaşlatacaktır. Vücutta görev yapan salgı bezinin iltihaplanması veya kanser dışı sebeplerle büyümesi ise guatr hastalığı olarak tanımlanır. Guatr hastalığının ortaya çıkardığı nodüller düzenli olarak takip edilmelidir. 2 santim üzerinde büyüyen, şekil bozukluğu oluşan ve kireçlenme görülen nodüller fark mutlaka incelenmelidir.

guatr-hastaliginin-tedavisi-1

Vücutta bulunan troid bezi, gıdalarla ihtiyaç duyduğu iyotu temin edemezse hormon sentezleyebilmek için büyümeye başlar. Bunun sonucunda nefes ve yemek borusu üzerinde ciddi bir baskı oluşur. Bu durum hem nefes darlığı yaşanmasına hem de yutkunma zorluğuna sebep olacaktır. Guatr hastalığının türleri vardır ve belirtileri ile tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır. Hastalıkta erken teşhisin hayati bir önemi vardır. Hastalığının en önemli belirtisi ise boynun ön kısmındaki noktanın hemen altında oluşan ve dışarıdan görünen bir şişliktir. Guatr hastalığının teşhisi kolaydır. Kan testi sonucunda hormon seviyelerinde bir değişiklik saptanırsa nodül yapısının ultrasonla incelenmesi teşhis için yeterli olacaktır. Bu yöntemin yeterli olmadığı zamanlarda ise iğne biyopsisi veya sintigrafi yöntemleri de yapılabilmektedir. Hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntem ise ilaçla hormon desteği sağlanmasıdır. Uzman doktor tarafından gerekli dozda alınan ilaçlar, neredeyse şikayetinizden tamamen kurtulmanızı sağlayacaktır. Ameliyat yöntemi ile nodüllerin alınarak tedavi edilmesi ise hastalığın gelmiş olduğu noktaya ve özelliğine göre değişir.

Kanser şüphesi, yemek ve soluk borusundaki aşırı baskı, estetik görüntünün bozulması gibi nedenlerde guatr hastalığının tedavisinde ameliyatı gerektirebilir. Ameliyat sonrasında ilaç kullanımı ise hastadan hastaya değişiklik gösterir. Guatr maalesef ki kendini tekrar edebilen bir hastalık olduğu için hastanın iyileşme ümidini kaybetmemesi ve uzman doktoruna danışarak vakit kaybetmeden tedaviye tekrardan başlaması gerekir.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı ve İdeal Bir Kilo İçin Uyku Düzeni Şart! başlıklı makalemizde sağlık, uyku düzeni ve uyku sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
87 Paylaşım, 84 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Benimde öncesinde muzdarip olduğum bir rahatsızlık, bilinç ve erken teşhis önemli güzel bir konuya deginmişsiniz ellerinize sağlık.