Güçlü Tırnaklar İçin Öneriler


El bakımında sizi en çok zorlayan şey kuşkusuz ki tırnaklarınızdır. Peki, güçlü tırnaklar için öneriler neler? İşte hepsi burada…

Deniz Tuzu Banyosu

Yarım litre ılık su içerisine, 1 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. Ardından tırnaklarınızı bu suyun içine sokun. 20 dakika boyunca tırnaklarınızı bu suyun içerisinde bekletin, ardından kurulayın ve nemlendirici sürün. 10 gün boyunca her gün bu bakımı tekrarlayın ve bırakın. Bir sonraki ay 10 günlük bakımı tekrarlayın. Deniz tuzu tırnaklarınızı güçlendirir ve kütikülleri yumuşatır. Aynı zamanda tırnaklara parlaklık verir.

Tırnakları Temiz Tutun

Elleri ve tırnakları sıklıkla yıkayarak temiz tutarsanız enfeksiyonların yayılmasını önlersiniz. Ellerinizi dolayısıyla tırnaklarınızı tıkadığınız sabunun çok kurutucu olmamasına özen gösterin. İçeriğinde zeytinyağı gibi besleyen ve nemlendiren sabunları seçmeye özen gösterin.

Tırnakları Nemlendirmek

Bir kadının çantasında olmazsa olmazlardan biri kesinlikle nemlendirici krem olmalıdır. Ellerinizi ve tırnaklarınızı yıkadıktan sonra nemlendirmeniz gerekir. Bu tırnaklarınızın kırılmasını bir nebze bile olsa engelleyecektir. Aynı zamanda kremi sürerken kan dolaşımını arttırmak için masaj yaparak krem sürün. Eğer hasarlı ve kuru tırnaklarınız varsa, gece yatmadan önce krem sürün ve nemi hapsedebilmek için pamuklu bir eldiven giyin.

Kare ve Kısa Tırnak Kullanmak

Sivri, oval ve uzun tırnaklar çok daha çabuk kırılma eğilimi gösterir. Daha kare ve kısa tırnaklar hem bakım yapma kolaylığı sağlar hem de tırnaklarınız kolay kolay kırılmaz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Bazı alışkanlıklardan vazgeçmek zordur. Tırnak yeme alışkanlığı da bırakılması zor oldukça kötü bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı yenmek için doktordan yardım almanızı öneririm. Tırnaklarınızı zayıflatan ve kırılmasına neden olan bu alışkanlığın sadece tırnaklarınıza değil, size de zararının olduğunu hatırlatmak isterim.

Zeytinyağı Kürü

Tırnaklarınıza nemlendirici olarak ne kullanmanız gerektiğini düşünüp duruyorsanız, en büyük yardımcınız mutfakta duruyor, farkında bile değilsiniz. Tırnaklarınızı nemlendirmek için zeytinyağını kullanabilirsiniz. Gece yatmadan 10 dakika öne tırnaklarınıza zeytinyağını masaj yaparak sürün. Ardından pamuklu bir eldiven takın.

Kimyasalların Tırnaklarınıza Gelmesini Engelleyin

Bulaşık eldivenlerini ev temizliği yaparken ya da bulaşık yıkarken kullanma alışkanlığınız var mı bilemiyorum, fakat bu alışkanlığı edinmeniz gerektiğini belirtmek isterim. Kimyasallar elinize ya da tırnaklarınıza ne kadar az maruz kalırsa o kadar az zarar görecektir. Bu durum aslında asetonlar için de geçerlidir. Bakım uzmanları, mümkün olduğunca içeriğinde aseton bulunmayan oje çıkarıcıları kullanılması gerektiğini öneriyor.

Doğru Törpüleme İşlemi Yapılmalı

Yaptırdığınız manikürden memnunsanız çok şanslısınız, zira memnun değilseniz ve normalde tırnaklarınız sağlıklıysa bile manikürü yaptırdıktan 1-2 gün sonra tırnaklarınız kat kat soyulmaya ve kırılmayla başlayacaktır. Doğru yapılmayan tırnak törpüleme işlemi tırnakların kırılmasına, kırılgan bir yapıya dönüşmesine neden olur. Eğer doğru tekniği bilmiyorsanız, manikürünüzü kendiniz yapmayın derim.

Protez Tırnak Kullanmak

Her ne kadar güncellenen teknikler ile birlikte protez tırnak gibi uygulamaların artık tırnaklara zarar vermediği söylense bile, benim size önerim mümkün olduğunca bu tarz uygulamalardan uzak durmanız yönünde olacaktır.

Güçlü Tırnaklar için Beslenmeye Dikkat Edin

Bu maddeyi sona saklamış olsam da, aslında ilk dikkat etmeniz gereken beslenme şeklinizdir. Özellikle bol su içmek, protein ağırlıklı beslenmek ve vitamin takviyeleri yapmak güçlü tırnaklar için çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Rimel Fırçası İle Evde Manikür Yapmak Mümkün Mü? başlıklı makalemizde el bakımı ve manikür hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

89
86 paylasim, 89 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı